avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate ghotycul

Activitate ghotycul

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca copii unui veteran de razboi au vreun drept dupa moartea sotiei veteranului.
Sotia a beneficiat de pensie de pe urma acestuia si nu a fost recasatorita.
Răspuns la discuția Credit Ipotecar
Am reusit sa fac rost de cei 10.000€ .
Imi puteti spune va rog ce clauza sa trec la notar in momentul avansului ?
Proprietarul trebuie sa achite la intretinere , nu stiu daca este deacord sa mergem impreuna sa achitam.
Discuție Credit Ipotecar
Buna ziua.
Am gasit un apartament si vreau sa il iau cu credit ipotecar deoarece pentru prima casa nu sunt inca norme de aplicare.
Proprietarii actuali au o datorie la asociatie de 10.000 € si vreau sa stiu daca trebuie sa achit cei 10 mii inainte la asociatie sau se pot face acte si banca se acopere o parte din datorii si sa scada din pretul apartamentului.
Ex: daca apartamentul costa 50.000€ , in contul proprietarului sa intre 40 mii si o diferenta de 5000€ la asociatie si 5000€ sa pun eu.

Nu stiu cum se poate proceda si nici clauzele notariale nu stiu cum se pun daca e sa fac rost de cei 10 mii .
Răspuns la discuția Bransare energie electeica
Distanta de la imobil pana la intravilan este de aproximativ 500 m.
Am inteles ca nu pot trage curent deoarece terenul este extravilan .
Voi merge pe calea cea lunga daca nu am alte posibilitati de racordare.

Pot face PUZ ul doar pe suprafata mea de teren sa il pot scimba in intravilan ?

Pana acum dosarul a fost la o firma de cadastru si ei au umblat cu actele.
Trebuie sa o iau de la capat si sunt in nestiinta de cauza.
Buna ziua .
Am cumparat o casa batraneasca pe raza jud.Iasi cu 3000mp .
Incerc de 2 ani sa trag curent dar nu reusesc . Terenul a fost intravilan dar vechiul proprietar a facut cerere la primarie sa il treaca in extravilan din cauza impozitului prea mare a spus el.

Am angajat o firma sa imi faca lucratea de bransare la energie electrica cu toata documentatia necesara . Au facut dosarul , l-au depus la primarie , am primit aviz favorabil de la Eon si intre timp au facut si lucrarea cu soclu pt contor si cablu pana in casa cu bec .
Dosarul a fost respins la cadastru pe motiv ca nu se poate trage curent pe extravilan.
Legal asa este dar nu il pot trece intravian deoarece nu am decat 2 vecini in vecinatate si acestia nu doresc sa faca PUZ ul.
Terenul este intabulat si figureaza cu casa dar fara proiect si autorizatie de constructie ( casa de 100 ani care figureaza in acte cu 80mp amprenta) .
Daca reusesc sa fac PUZul si trec terenul intravilan pot trage curent pe acest imobil fara proiext ?

Cum pot proceda sa ma bransez la curent ?
Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Ma puteti ajuta cu un articol (daca este) unde sa fie specificat ca stimulentul de insertie nu se pierde daca tatal intra in CCC ?


Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Va multumim !
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Dupa ce tatal termina CCC de 2 luni , mama va benificia de stimulent pana la 3 ani ?
Buna ziua.
Sotia a ales sa mearga mai devreme cu 60 zile la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie.

Au mai ramas 2 luni pana copilul va face 2 ani.
Tatal poate lua cele 2 luni pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului fara a afecta stimulentul de insertie al mamei ?

O luna stiu ca poate lua celalalt parinte (O.U.G.111/2010 art.11 , lit.a.) , altfel se pierde.
Buna ziua.
Sotia este in CCC si optat pt 2 ani de concediu. Acum vrea sa se intoarca mai devreme la munca ( la 1 an / 10 luni) sa prinda acel stimulent de 500 lei .

Este ok perioada ( 2 luni mai devreme ) sau trebuia sa se intoarca mai devreme ?

Acea luna in care trebuie sa stea celalalt parinte in CCC il pot lua imediat ce intra sotia la munca sau trebuie sa astept pana la 1 an si 11 luni ?