avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate marola elena

Activitate marola elena

Discuție partaj
Sunt in proces de partaj cu fosta sotie.La proba cu martori fosta sotie vrea sa aduca martor pe fostul sot al actualei mele sotii.Este legal? Din cate stiu conf. codului de procedura civila sotii despartiti nu pot depune marturie.E adevarat ca nu impotriva fostei sale sotii ci impotriva actualului ei sot. Poate avea el o marturie corecta in aceasta situatie?
Discuție stimulente
Buna seara. Sunt o mamica care s.a intors la lucru din concediu postnatal inainte de a implini copilul 2 ani si pentru acest lucru primeam de la stat un stimulent de 100 ron. Incepand cu luna trecuta acest stimulent mi.a fost retinut ( copilul implineste 2 ani anul viitor in luna mai ). Exista vreo lege conform careia s.a dispus retinerea acestui stimulent? MULTUMESC ANTICIPAT.
BUNA SEARA. As dori sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea: cum pot obliga un patron sa.mi platesca sporul de vechime in munca? Mentionez ca am o vechime in munca de apr 10 ani stipulata in cartea de munca , iar la actualul loc de munca am de 3 ani cu o intrerupere de un an ptr ca am stat in concediu de crestere al copilului, deci practic am 2 ani.Pentru munca pe calculator nu se mai primeste nici un fel de spor?....sunt operator calculator si lucrez 13 ore pe zi pe calculator. Daca puteti ajutati.ma si cu o lege care sa.mi fie de folos in acesta situatie... MULTUMESC ANTICIPAT!
Buna seara! In urma divortului am avut un credit ipotecar si unul de nevoi personale.Eu am ramas cu o masina din 2000 evaluata la5000 euro siun teren evaluat la7oo mil. Partea adversa cu apartament si mobila,eu mai avand sa.i dau 240 mil diferenta. M.a executat silit si mi s.a oprit din salariu 7 mil.Dupa reducerile guvernului am ramas cu un salariu de 16 mil. Acum partea adversa a platit ipoteca 10 000 euro si ma da in judecata sa.i dau jumatate din suma/actiune in regresn.am mai platit banca de un an pt ca n.am mai avut de unde. Imi poate pune poprire pe salariu sau imi urmareste si bunurile? pot dona masina si pamantul mamei sau socrului meu fara sa fie urmarite?Pot stramuta procesul? In ce conditii? posibil sa cada procesul la acelasi judecator care l.am avut la divort si partaj atat eu cat si actuala sotie am fost judecati de aceesi persoana si am fost dezavantajati fatis in favoarea partii adverse(prea mare coincidenta)
Buna seara. Ma numesc Elena si as dori sa stiu daca exista vreo lege care obliga plata salariala doar pe card.Firma la care lucrez face presiuni sa.mi fac card ca nu ma pot plati altfel.Nu exista si alte modalitati in contabilitate de plata?
Discuție executare
Buna seara. Ma numesc Elena. As dori sa ma ajutati cu un raspuns la o anumita problema. Am o executare din partea unei banci al carei credit nu am mai reusit sa.l platesc si probabil s.a facut un proces de care eu nu am stiut in urma caruia s.a dat o executare.Executorul a trimis o somatie catre mai multe banci in cazul in care am conturi acolo sa mi se retina banii din acele comturi sau in cazul in care depun ceva.O perioada de un an am fost in concediu de cresterea copilului si in contul de salarii nu mi s.a virat nimic..acum am mers la lucru. CE SE VA INTAMPLA DACA MI SE VIREAZA BANII IN CONT, BANCA IMI VA OPRII TOT SALARIU DATORITA EXECUTARII SILITE SAU DOAR O TREIME CAT SPUNE LEGEA?Cei de la lucru fac presiuni ca nu pot sa.mi dea banii decat pe card, nu au alta solutie. Este adevarat , salariul nu se poate vira decat pe card, nu exista si alte modalitati de plata? MULTUMESC ANTICIPAT.
Răspuns la discuția sporul de vechime cand?
BUNA ZIUA. MULTUMESC PENTRU RASPUNS. CARE LEGE DIN 2007 SPUNE CA , CONCEDIU PENTRU CRESTEREA COPILULUI E CONSIDERAT VECHIME IN MUNCA? CEI DE LA FIRMA SPUN CA NU EXISTA ASA CEVA...
Răspuns la discuția sporul de vechime cand?
Buna ziua! In cazul in care am stat acasa 1 an in concediu ptr cresterea copilului, mi se intrerupe vechimea in munca, firma poate sa nu mai imi acorde sporul de fidelitate sau de vechime?
Multumesc frumos.
Discuție vechimea
Buna ziua. Dupa noua lege unica de salarizare ce s.a intamplat cu sporul de vechime, s.a inclus in salariu? Mentionez ca lucrez la privat, iar cei de la firma m.au anuntat ca la revenirea din concediul de crestere al copilului voi primi mai putini bani , deoarece nu se mai primeste sporul de vechime in munca. Am lucrat la firma respectiva 1an si jumat, dar pe cartea de munca am 7 ani( am lucrat si la alta firma), sporul de vechime se calculeaza doar cat am lucrat la firma actuala? Daca am fost in concediu de crestere copil un an si mi s.a suspendat contractul de munca nu trebuie sa mai beneficiez de maririle de salariu care s.au facut in lipsa mea la celelalte angajate de acelasi profil ca si mine? Multumesc.
Buna ziua. As dorii sa ma reintorc la lucru desi copilul nu a implinit 2 ani.Pot cere sa lucrez mai putine ore ( 6 sau 8 ), fara a.mi fi afectate : salariul, vechimea..etc? Pe baza carei legi pot cere ac lucru?Mentionez ca lucrez in domeniu privat iar angajatorul ar vrea sa.mi micsoreze si salariul la intoarcere , asa ca nu stiu daca ar accepta sa lucrez mai putin. Cu cine trebuie sa discut la firma ptr a rezolva problema? Multumesc anticipat!