avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate Chirila Corina

Activitate Chirila Corina

Buna ziua! Multumesc pentru raspuns. Stagiu asimilat este de 6 ani 4 luni 28 zile si spor aferent gr I si II de 2 ani si 6 luni. Atata e pacat ca primesc 725 lei pentru o gramada de ani lucrati in metalurgie cu mare greu. Daca stateam acasa si-mi ingrijeam casa si familia, cati bani as fi primit?
Multumesc!
Buna ziua! De curand am primit decizia de pensionare la limita de varsta, dupa ce am fost in pensie de boala gr II. Stagiul total de cotizare este de 30 ani 11 luni si 29 zile, din care in conditii normale 13 ani 9 luni 6 zile, cu grupa I 2 ani, cu grupa II 6 ani 3 luni 25 zile. Mi s-au calculat 14,88924 puncte si 725,00 lei pensia. Sunt nascuta in 28.08.1959.
Ma intreb si va cer sfatul:oare asa trebuie sa fie sau s-a facut o greseala?
Multumesc pentru raspuns.
Multumesc, am inteles. Numai ca eu am fost anul trecut in septembrie la comisia medicala si doctorul mi-a dat decizie numai pentru 1 an spunand ca oricum in martie 2020 ies la limita. Asa ca acum in septembrie trebuie sa merg la comisie. Eu am crezut ca scap si nu voi mai merge la comisie, ca intru in pensie de varsta. Nu am stiut ca nu mi se vor scadea ani pentru grupele I si II daca nu am stagiu complet.
Asta e! Nu am altceva de facut decat sa ma duc la comisie si sa mai am putina rabdare!
Multumesc!
Buna ziua! Azi am fost sa vad cand as putea iesi la pensie de varsta. Eu sunt in pensie de boala din 2014. Nu am stagiu complet de cotizare si voi iesi la pensie de varsta in februarie 2021.Mi s-a spus ca nu mi se pot lua in calcul perioade lucrate in gr I si II pentru ca nu am stagiu complet. Am spus ca vreau sa platesc diferenta lipsa la cotizare, dar mi s-a apus ca nu pot pentru ca sunt pensionara.
Oare fiul meu nu ar putea plati pentru mine perioada lipsa?
Multumesc!
multumim mult!
Buna ziua, sunt vaduva din 21 mai 2019 cand sotul a avut atac de cord. Am doi copii: un baiat ce sta in Cluj si o fata ce este casatorita si cu doi copii, fiind rezidenta in Japonia. Va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa facem: - prima data sa facem declaratii de acceptare a mostenirii si apoi succesiunea? Fiica mea mea cum trebuie sa procedeze tinand cont ca nu stie exact cand ar putea ajunge in tara ca sa fie de fata la susccesiune? De ce acte are ea nevoie ? Va rugam sa ne sfatuiti ce trebuie sa facem. Am fost la birou notarial dar de fiecare data cand am fost mi s-a spus altceva si nu mai stiu ce sa iau in considerare.
Cu multe multumiri, Corina Chirila
Daca se declara fiecare banut obtinut din vanzarea de handmade pe internet si daca trebuie platit impozit?
Am finalizat succesiunea dupa moartea mamei mele vaduva, in luna ianuarie. Mai am o sora si impreuna am facut succesiunea. Cum trebuie sa procedez ca sa-i vand surorii mele partea mea de mostenire ( parte din casa si teren)?
Buna ziua! Va rog frumos sa-mi spuneti in ce conditii se pot da lectii de limbi straine la domiciliu. Asta in conditiile in care persoana care ar dori acest lucru a absolvit facultatea de litere, sectia engleza-japoneza, are atestat luat la Bucuresti, a lucrat ca traducator la firma japoneza in jur de doi ani si acum a iesit din concediu de maternitate.
Răspuns la discuția Succesiune dupa frate fara copii
Multumim pentru sfaturi! Ne ajuta mult!