avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 121 soluții astăzi
Forum Activitate luky33

Activitate luky33

In sfirsit a venit si decizia judecatorului referitor la majorarea pensiei alimentare. Potrivit acestei decizii aceasta este in cuantum de 1/6 din veniturile mele lunare. Nu ar fi trebuit sa se stabileasca o suma fixa lunara? Acum eu va trebui sa fac dovada fiecarui venit incasat prin "fluturasii" de la companie sau cum vine acest 1/6?
Tin sa precizez ca venitul meu lunar este compos din salariul cu caracter de permanenta la care se adauga premiile pentru ore suplimentare efectuate!

Astept un raspuns din partea dumenvoastra!
momentan am stabilita o pesie de 70 de lei dar bineinteles totdeauna am trimis mai mult din bunsimt. Platesc de 12 ani aceasta pensie
va multumesc pentru raspunsul dumnevoastra
Buna seara!
Fosta mea sotie cu care am o fetita de 12 ani m-a chemat in judecata pentru majorarea pensiei de intretinere. In comunicarea de la judecatoria oradea mi se cere ca in termen de 25 de zile de la primirea prezentei cereri sa depun o intimpinare care sa cuprinda:
a) numele si prenumele .....etc (pina aici nimic neclar)
b) exceptiile procesuale pe care paratul le invoca fata de cererea reclamantului - ce ar vrea sa insemne acest lucru?
c) raspunsul la toate pretentiile si motivele de fapt si de drept ale cererii - nici aici nu inteleg ce ar trebui sa scriu?
d) dovezile cu care se apara impotriva fiecarui capat de cerere, dispozitiile art. 194 lit. e fiind aplicabile in mod corespunzator - aici cred ca ar fi vorba de adeverinta de la locul de munca si de certificatul de nastere al copilului meu cu actuala sotie (daca gresesc va rog sa ma corectati si sa-mi spuneti ce dovezi ar mai trebui sa aduc.)

Vreau sa va mai spun faptul ca actuala mea sotie imi cere 1/4 din venitul net lunar al paratului. In momentul de fata salariul meu de incadrare este de 1900 lei din care salariul net aferent este de 1319 lei. Dar intotdeauna am avut premii si ore suplimentare care din cite stiu eu nu au caracter de permanenta. Un alt aspect care vreau sa vi-l arat este faptul ca mai am un copil cu actuala mea sotie si din cite stiu eu si acest lucru ar trebui sa se ia in calcul la stabilirea pensiei de intretinere.

Va rog daca se poate sa ma ajutati in problemele indicate de mine mai sus si sa-mi spuneti in mare cam in ce mod ar trebui sa formulez intimpinarea.

Va multumesc
cu respect
Lucian
Răspuns la discuția decizie de administrator
mi-ar putea lamuri si pe mine cineva in problema ridicata mai sus?
multumes anticipat
Răspuns la discuția decizie de administrator
multumesc pentru raspuns.
Oricum am atributii de rasponsabil de mentenanta, doar verbal, problema este ca in momentul in care m-ar pune pe functia respectiva ar trebui sa-mi mareasca salariu, ceea ce el (angajatorul) nu o face iar pentru salariul pe care il am acum nu sunt dispus sa-mi iau o astfel de raspundere si sa semnez un act aditional la contractul individual de munca. Ceea ce nu am inteles eu este daca din momentul in care se emite decizia eu o sa am raspunderea legala atrasa de aceasta functie de responsabil mentenanta?
Buna ziua!
As vrea sa ma lamuriti intr-o problema.
Lucrez la o firma ca tehnician mecanic (desi pregatirea mea este de inginer mecanic) si acum firma fara o marire de salariu sau alte beneficii vrea sa ma numeasca in functia de responsabil mentenanta pe firma. POoate face acest lucru in baza unei decizii a administratorului? Aceasta in cazul in care eu nu semnez aceasta decizie. Dupa cite stiu eu numirea in fucntie se face in baza unui act aditional la contractul de munca....iar acesta ca sa aiba valabilitate legala trebuie semnat de ambele parti.
va multumesc!
cu deosebit respect
Lucian Tripon
ok
va multumesc!
numai bine va doresc!
Inca ceva..... mi se cere sa semnez Decizia de incetare a Contractului Individual de Munca!
Daca semnez decizia acest lucru va produce efecte negative asupra mea....adica in sensul ca nu-mi voi mai primi banii .....?
adica pina in data de 02.06.2010 angajatorul va trebui sa-mi platesca toate drepturile salariale cuvenite mai putin zilele lucrate in iunie?
am facut o cerere catre angajator pentru plata unui salariu compensatoriu.... acela cind va trebui sa mi se plateasca?