avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate magda1612

Activitate magda1612

Bună seara, aș vrea să mă lămuresc într-o problemă și vă cer ajutorul.
Sunt în curs de completare a dosarului de obținere a autorizației de demolare+ construire. Am DTAD+DTAC făcută de arhitect, avizele necesare cerute prin CU și mai am nevoie de acordul vecinului pentru demolare deoarece avem un perete comun.
Aș vrea să știu dacă atunci când mă voi duce la el să-i cer acordul, trebuie să-i prezint și aceste documentații. Cu vreo 2 ani în urmă am avut o discuție și m-a refuzat... Nu știu cum să mai abordez problema și e frustrant că de 10 ani, tot plătesc impozit pe un imobil pe care nu-l pot folosi. Casa are 92 ani, nu mai satisface cerințele zilelor noastre...
Vă mulțumesc pentru răspuns!
Bună seara, aș fi interesată cum ați finalizat situația deoarece mă aflu într-o postură similară...
Din titlu, am înțeles că ați obținut Autorizația de demolare, ori mie îmi cere acordul vecinului depus la dosarul pentru emiterea autorizației de demolare.
Mulțumesc pentru răspuns, M.Ungureanu

Bunà ziua!
Mà confrunt cu o situatie pentru care và rog sà mà ajutati cu un ràspuns avizat.
Am mostenit o càsutà bàtràneascà de la bunicii mei; Pe latura de est am perete comun cu vecinul. Întrucât a ajuns într-o degradare ce face imposibilà locuirea, vreau s-o onsolidez/reabilitez , desi acum un an voiam s-o demolez. La acea vreme, i-am adus la cunostintà vecinului intentia mea si faptul cà am nevoie de semnatura lui, în replicà el cerându-mi 1 m de teren ca sà-si poatà lucra pe lânga casà.
I-am spus cà nu detin asa o suprafatà mare de teren (casa+teren=320mp) încât sà-mi permit sà-i cedez acel metru, cu atât mai mult cu cât urbanismul mà obligà la retrageri fatà de vecini cu 3m,pe cele 3 laturi. I-am propus în schimb cà-i voi da în scris prin notariat acordul meu de acces pe proprietate pentru ulterioarele reparatii/îmbunatatiri la fatadà. Nu a fost de acord. I-am replicat cà si daca voi face consolidare/reabilitare, acest acord imi v-a fi necesar.
Nu vreau sa ajungem în instanta, însà mi se pare nedrept sà nu pot face nimic la casà, doar pentru ca dumnealui nu este de acord.
Imobilul trebuie renovat, plouà în casà, am ràmas farà curent electric pentru ca atât s-a infiltrat apa, cà-mi era teamà de un scurtcircuit care l-ar fi prejudiciat în primul rând pe el. De asemeni, instalatia de gaze trebuie refàcutà, întrucât prin modul defectuos de functionare a produs decesul a doi membri ai familiei.
Cu alte cuvinte, intrebarea mea este: ce cale trebuie sà urmez pentru a obtine acordul lui iar dacà în continuare nu este de acord cum pot avea dovada ca eu am încercat? Ma gândesc cà, peste niste ani, tot se v-a dàrâma si-l va afecta... Atunci mà v-a soma el sà fac reparatiile? Ca un fapt divers as vrea sà và aduc la cunostintà încà un aspect: cu vreo 5 ani în urmà, când eu încà nu eram proprietara acestui imobil ci tatàl meu, vecinul m-a abordat spunându-mi cà peretele cu pricina îi face igrasie, camera lui fiind rece si sà izolàm acel perete. I-am spus cà nu pot sustine financiar acea cheltuialà si s-a oferit s-o facà dumnealui. I-am permis accesul în imobil, a placat peretele cu polistiren, totul pentru a demonstra ca nu sunt de rea credintà. Deci, treaba era pt confortul dumnealui, casa nefiind locuità din 2011...
Îmi cer scuze pentru textul atât de lung, însà vreau sà cunoasteti toate datele pentru a mà putea ajuta cu un ràspuns.
Và multumesc anticipat, M.Ungureanu
Bunà ziua!
Mà confrunt cu o situatie pentru care và rog sà mà ajutati cu un ràspuns avizat.
Am mostenit o càsutà bàtràneascà de la bunicii mei, Pe latura de est am perete comun cu vecinul. Întrucât a ajuns într-o degradare ce face imposibilà locuirea, vreau s-o onsolidez/reabilitez , desi acum un an voiam s-o demolez. La acea vreme, i-am adus la cunostintà vecinului intentia mea si faptul cà am nevoie de semnatura lui, în replicà el cerându-mi 1 m de teren ca sà-si poatà lucra pe lânga casà.
I-am spus cà nu detin asa o suprafatà mare de teren (casa+teren=320mp) încât sà-mi permit sà-i cedez acel metru, cu atât mai mult cu cât urbanismul mà obligà la retrageri fatà de vecini cu 3m,pe cele 3 laturi. I-am propus în schimb cà-i voi da în scris prin notariat acordul meu de acces pe proprietate pentru ulterioarele reparatii/îmbunatatiri la fatadà. Nu a fost de acord. I-am replicat cà si daca voi face consolidare/reabilitare, acest acord imi v-a fi necesar.
Nu vreau sa ajungem în instanta, însà mi se pare nedrept sà nu pot face nimic la casà, doar pentru ca dumnealui nu este de acord.
Imobilul trebuie renovat, plouà în casà, am ràmas farà curent electric pentru ca atât s-a infiltrat apa, cà-mi era teamà de un scurtcircuit care l-ar fi prejudiciat în primul rând pe el. De asemeni, instalatia de gaze trebuie refàcutà, întrucât prin modul defectuos de functionare a produs decesul a doi membri ai familiei.
Cu alte cuvinte, intrebarea mea este: ce cale trebuie sà urmez pentru a obtine acordul lui iar dacà în continuare nu este de acord cum pot avea dovada ca eu am încercat? Ma gândesc cà, peste niste ani, tot se v-a dàrâma si-l va afecta... Atunci mà v-a soma el sà fac reparatiile? Ca un fapt divers as vrea sà và aduc la cunostintà încà un aspect: cu vreo 5 ani în urmà, când eu încà nu eram proprietara acestui imobil ci tatàl meu, vecinul m-a abordat spunându-mi cà peretele cu pricina îi face igrasie, camera lui fiind rece si sà izolàm acel perete. I-am spus cà nu pot sustine financiar acea cheltuialà si s-a oferit s-o facà dumnealui. I-am permis accesul în imobil, a placat peretele cu polistiren, totul pentru a demonstra ca nu sunt de rea credintà. Deci, treaba era pt confortul dumnealui, casa nefiind locuità din 2011...
Îmi cer scuze pentru textul atât de lung, însà vreau sà cunoasteti toate datele pentru a mà putea ajuta cu un ràspuns.
Và multumesc anticipat, M.Ungureanu
Bună ziua!
Tocmai ce am vândut un apartament și aș vrea să cer restituirea fondului de rulment.
Când am adus vorba, administratorul mi-a zis că trebuie să cer acea sumă constituită drept fond de rulment, noului proprietar. Sincer, nu mi se pare corect. De ce să-i cer omului, poate și el și-ar dori să plătească eșalonat, așa cum am procedat și noi?!
Cum trebuie să procedez? Îmi poate refuza administratorul eliberarea acestei sume? Menționez că sunt cu plata la zi, altfel nu mi-ar fi eliberat adeverința cum că nu am datorii către asociație, necesară la tranzacțipnarea apartamentului.
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Bună ziua!
Am nevoie de o lămurire în următoarea situație: sunt pe cale să vând un apartament, cumpărătorul accesând un credit bancar prin OTP bank.
Înțelegerea a fost ca prețul să-mi fie plătit în € însă banca vine și-mi spune că nu se mai acordă împrumut în valută, cumparătorul primind în lei.
Eu insist să-mi fie plătițî în € (am un credit contractat în urmă cu 10 ani, tot în €, la aceeași bancă).
Banca îmi spune că doar dacă mă înțeleg cu cumpărătorul să suporte diferența de paritate v-a fi posibil. Cumparătorul m-a asigurat că v-a suporta.
E în regulă? Sincer, n-aș vrea sa mă trezesc cu vreo țeapă, și în cont să găsesc lei...
Am cont deschis la această bancă, atât în lei cât și în €( îmi platesc rata), e posibil să mi-i depună aici fără a mai fi nevoie să deschid un alt cont? Mâine ar urma să semnam actele la notar...
Vă mulțumesc!
Bună ziua, vă cer ajutorul într-o problemă: am devenit moștenitoarea unor terenuri în comuna Merei-BZ, și spre surprinderea mea, constat că, pe Titlul de proprietate o suprafață de 1005 m pășune nu îi este atribuită niciun fel de identificare: tarla sau parcelă... Este normal? Vreau să vând tot acest teren moștenit și să nu întâmpin alte probleme... Vă mulțumesc anticipat pentru lămuriri.
Buna seara, caut raspunsul la o problema, ma poate ajuta cineva?! Tatal meu mi-a facut o procura de reprezentare pt dezbaterea succesiunii, prin urmare eu l-am reprezentat la succesiune si peste tot unde a fost nevoie de depus/ scos acte (primarii, cadastru, etc) Vreau sa stiu daca aceasta procura este valabila si pt reprezentarea lui in vederea vanzarii unui teren. Multumesc anticipat pt raspuns, M.Ungureanu
Discuție Rectificare CF
Buna ziua, as dori sa ma lamuriti intr-o problema: Ma aflu intr-un proces -ca parat, pt ca vecinul considera ca ii lipsesc "n" mp teren pe partea pe care ne invecinam (terenul fiind o mostenire), desi gardul care delimiteaza proprietatea are vechimea de vreo20 ani. Expertul arata ca in ceea ce priveste linia de hotar dintre reclamant si mine este materializat de acest gard vechi,dar ca din analiza planului de amplasament si delimitare coordonatele ce ar defini hotarul comun,se constata o suprapunere virtuala in supraf de ''n'' mp, datorata erorilor de determinare a coordonatelor in baza de date a OCPI, si nu a acapararii de catre mine. In consecinta, instanta dispune rectificarea CF pt suprafata respectiva . Ma intereseaza daca,dupa rectificarea in CF, eu voi figura cu aceeasi supraf detinuta care este trecuta in titlul de propr.? Ma gandesc ca in eventualitatea de a vinde terenul sa nu dau de alte probl... In speranta ca m-am facut inteleasa, astept ajutorul dvs.,va multumesc, M. Ungureanu
va rog elucidati-ma! In urma unei mosteniri ,m-am ales si cu un proces in care decedatul era parat,pt fond-granituire... Nu am idee despre problema care-i framanta pe respectivii si,as vrea sa consult si eu dosarul in cauza ,sa aflu despre ce e vorba... Am inteles ca procesul dureaza de prin 2009.Unde trebuie sa ma adresez? La arhiva tribunalului as avea acces,eventual sa fac si ceva copii despre hartiile de la dosar? Apoi sa-mi gasesc un avocat sa ma reprezinte? multumesc de ajutor!