avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate georgemih75

Activitate georgemih75

multumesc
Cat timp trebuie sa-ti exerciti functia de avocat pentru a putea lua un stagiar,sau nu e nevoie odata ce ai luat definitivatul?
Răspuns la discuția executor judecatoresc
Multumesc frumos dar despre stagiatura ce-mi puteti spune, unde se poate face, cine te poate indruma?
ce trebuie sa fac pentru a deveni executor judecatoresc?
tudorvaleriu a scris:

Exista un act normativ si un statut si pentru executori judecatoresti. O sa va raspunda un jurist despre ce este vorba.



Va multumesc,buna ziua!
tudorvaleriu a scris:

1. Pentru stagiul de cotizare pentru pensie nu se tine cont de faptul ca s-a lucrat mai putin de 8 ore pe zi. Numai ca daca si salariul este mai mic si punctul de pensie va fi mai mic.
2. Pentru vechimea in specialitate depinde de angajator. Eu as considera vechime normala pentru specialitate.


Dar daca dupa 3 ani de munca(calendaristici) in acest post, de jurist, se solicita un post de ...executor judecatoresc,(de ex), la baza caruia se solicita si 3 ani de vechime de specialitate, sunt recunoscuti ca fiind 3 ani vechime de specialitate acei 3 ani lucrati ca jurist cu program de 4 ore la zi? Sau e necesar sa fii angajat 8 ore la zi pentru a face acea vechime necesara solicitarii postului? Va multumesc!
Buna ziua, am o intrebare. Ca angajat la o societate in postul de jurist pentru 4 ore pe zi. Daca se continua astfel, dupa un an calendaristic de munca, cata vechime de specialitate se aduna, 6 luni sau 1 an? Si se adauga ca atare la vechimea de pensie? Va multumesc!