avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate marianca

Activitate marianca

Multumesc.:)
Buna,va rog sa ma lamuriti si pe mine, sunt intr-o situatie oarecum confuza:m-am angajat la SUJ Deva in .2010 ca si ingrijitoare cu salariul minim , (am trecut si prin taierea salariilor -oct 2010),baza pentru sporuri a fost de 683lei. De doi ani am trecut pe post de infirmiera, salariul de baza realizat fiind de 971lei cu gradatia 3(peste 10 ani vechime in munca)dar baza de calcul al sporurilor a ramas tot 683lei,este normal ca aceasta baza sp. sa fie la fel ca acum 4 ani din moment ce salariul minim a crescut la 900lei,iar colegii nou veniti in sistem pe acelasi post cu gradatia 2 sa aiba baza de spor 850lei.Mentinez ca nu primim tichete de masa din 2011,(desi sindicatul a castigat procesele cu CJHd).am sporul de vechime ,de ture si cel de unitate medicala 15%( orele suplimentare sau de sarbatori legale nu sunt platite dublu,iar orele de noapte suplimentare nu se platesc )
Va multumesc !
Buna seara,va rog sa ma informati si pe mine de urmatoarele lucruri:
-am intretinut o familie de batrani din anul 2004, batranul a decedat in 2005,iar batranica acum 4 zile,ce drepturi banesti ni se cuvin,ea beneficiind de o pensie de urmas dupa sot si de o pensie de vaduva de veteran de razboi.
-eu si sotul meu beneficiem de zile libere pentru acest cauza si cate anume,mentionand faptul ca eu lucrez la un spital de urgenta iar sotul meu la o firma privata?
-contractul de proproprietate a fost incheiat intre parti cu vanza- cumparare cu clauze de intretinere, mai trebuie mers sa mergem pe la notar sau in alte parti?
VA MULTUMESC!
Răspuns la discuția divort
buna seara.va multumesc tuturor pentru sfaturi.as vrea sa mai stiu unde si ce trebuie sa fac pentru a incepe procedura de divort,ce acte imi trebuie,si ce pasi voi urma.va multumesc.
Discuție divort
buna seara.am nevoie de sfatul d-voastra.sunt casatorita de 10 ani,am 2 copii de 9 si 5 ani.din cauza neintelegerilor cu sotul meu ma gandesc serios la divort(prieteni,bautura).impreuna avem in intretinere o batrana cu contract de vanz-cump.cu clauze de intretinere(sotul acesteia a decedat noi suportand toata cheltuiala).in aceasta perioada eu am mostenit o casa de la tatal meu decedat in 1989, dupa un lung proces cu rudele mele.sotul m-a sprijinit financiar pe parcursul procesului.la aceasta casa are drept si sora mea(1/2).va rig daca puteti sa-mi spuneti ce obtin in urma unui eventual divort ci daca copii vor ramane la mine(sper fiindca putin ii pasa de ei).va multumesc den suflet.
Buna ziua,va rog sa ma sfatuiti in legatura cu o amenda prinita pentru rovinieta in data de 23-12-2010 ,instintarea acestei amenzi impreuna cu procesul verbal de constatare fiindu-mi adusa in data de 1-07-2011.Daca s-a depasit durata de 6 luni din momentul in care camera de supraveghere a in registrat lipsa rovinietei,23-12-2010 ora16.12 si data instiitari mele,1-07-2011,iar termenul limita pentru plata acesteia fiind 30-06-2011,mai sunt obligat sa platesc aceasta amenda?
Ce trebuie sa fac in aceasta situatie si cui trebuie sa ma adresez in acest caz?Se specifica in procesul verbal ca pot face contestatie un termen de 15 zile de la primirea acestuia (1-07-2011)
Va multumesc si va doresc o zi buna.
buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un sfat.Am lucrat la scTrident trans tex Deva in perioada 2 02 2009-29 06 2010(cand mi s-a facut lichidarea la zi,eu fiind in preaviz de 15 zile inca din data de 25 06 2010)cum pot sa-mi recuperez drepturile salariale aferente lunii iunie, o restanta de pe luna mai(din luna februarie 2010 angajatii au semnat pentru 6 ore, daca nu semnam eram amenintata cu tot felul de chestii,salariul era impartit in doua parti cel care ni se cuvenea pe cele 6 ore si asa numitele''diferente din asigurari''adica o suna de 110 lei , fiindca noi lucram la program normal de 8 ore) bani pe zilele de concediu de odihna ramase pe anul 2010(am avut doar 3 zile de concediu de odihna in luna mai fiindca restul un refuzat sa ni-l acorde pe motiv ca nu au personal)cartea de munca (care este la Sibiu iar cei de la Deva imi tot spun ca n-a venit pentru ca este la''scanat'',ba ca nu a venit masina...etc.basme deale lor)ce trebuie sa fac si cui trebuie sa ma adresez,,firma aflandu-se in insolventa inca de anul trecut.
Va multumesc.
buna ziua,revin cu o alta rugaminte,contabila firmei mi-a spus astazi (11 08 2010)ca are statele de plata si ca imi va da produse din magazin de suma respeativa(cca.450 ron).am refuzat-o iar ea ma ameninta ca nu mai vad nici un ban.in cim nu am astfel de clauze.ce trebuie sa fac pentru a-mi recupera bani si cartea de munca.sesizare la itm Sibiu am facut dar fara nici un raspuns.pot pe cale juridica sa rezolv ceva,cum se procedeaza ?
va multumesc.
buna ziua ,va rog sa ma ajutati cu un sfat.mi-am depus cerea de preaviz in data de 25 06 2010,mi s-a spus ca trebuie sa lucrez pana in data de 10 07 2010, in data de 29 06 2010 am fost suspendata pe motiv ca nu mi-am indeplanit sarcinile de serviciu (ca dovada mi-au pus in fata o inregistrare video din data de 13 06 2010 ) precizez ca nu am alte abateri,referate sau penalizari.suspendarea a fost doar verbala ,este legal sau acum ma vor pune nemotivata? au spus ca ma vor anunta cand sa ma prezint la serviciu,eu am dat doar o nota explicativa pentru "prejudiciul adus firmei" in valoare de 19 ron.(neatentia si oboseala#-o).m-au amenintat cu" juridicul",ce inseamna asta?ce trebuie sa fac?
va multumesc
buna ziua,va rog a ma lamuri cu privire la diferenta dintre meseria de paznic si cea de agent e paza fiindca pe cartea de munca incadrarea este de paznic ,dar eu am calificare de agent paza in conformitate cu legea 333/2003,mintionez ca la angajare mi-a fost cerut acest curs de agent paza obligatoriu.va multumesc .:(
BUNA,VA ROG SA -MI SPUNE-TI, DACA LUCREZ IN SISTEMUL BUGETAR PE UN POST CARE NU NECESITA STUDII SUPERIOARE DOAR CALIFICARE(AGENT PAZA),DAR EU AM TERMINAT ANUL ACESTA CURSURILE UNEI FACULTATII (LICENTIAT),IN CE GRILA DE SALARIZARE MA INCADREZ SI DACA EXISTA O LEGE CLARA IN ACEST SENS. VA MULTUMESC ANTICIPAT.