avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate valy 84

Activitate valy 84

Buna ziua. Am si eu o intrebare legata de accesarea unui credit ipotecar gen prima casa. Daca iau o casa prin credit pe numele meu si ulterior la ceva timp ma casatoresc, cand termin de platit ratele la credit si devine a mea definitiv are dreptul si sotia desi nu eram casatorit in momentul cand am contractat creditul? Sau altfel formulata intrebarea, capata un drept sotia asupra casei in momentul cand eu ma casatoresc? Multumesc anticipat pt raspuns
Răspuns la discuția granituire
multumesc
Discuție granituire
Buna ziua, am si eu nevoie de un sfat, sunt din Bucuresti am mostenit casa bunicilor si sunt cateva probleme cu ea, suprafata in acte este una in realitate este mai mult, deschiderea in acte este de 6m, in realitate este de 6, 25. Cu vecinul de la est am constructie pe hotar un grup sanitar si o magazie iar casa este in spatele terenului dar nu era pe razor si ramanea o portiune de 20 cm dupa casa fiind un gard. cum nu locuia nimeni acolo, vecinul acesta a daramat gardul construit de mine si a facut unul din beton intre grup sanitar si casa iar portiunea de teren dupa casa e acum la el pe teren. nu stiu ce sa fac, nu am nici cadastru facut, daca deschid actiunea am sanse de castig? mentionez ca hotarul era asa de cand au cumparat bunicii mei acum 60 de ani, si ma ajuta portiunea de teren care nu o mai am 20 cm pe o suprafata de 5 metri. Multumesc anticipat de raspunsuri
p.s. am fost si la primarie si planul cadastral e tot drept:D

buna dimineata,
multumesc mult pentru raspuns, da chestia e ca singurul investitor ramas nu prea ma are la inima si ma temeam sa nu ma stoarca de bani, am vb si cu 2 avocati in weekend si asa este, in 3 ani ei pierd dreptul asupra investitiei si isi recupreaza banii si avocatii m-au sfatuit sa merg inainte ca si daca sunt dat in judecata chiar daca am acea declaratie castig ca au trecut mai mult de 3 ani. Oricum e mai avantajos cu alta firma decat cu distrigazul din cate am auzit. O saptamana frumoasa. :)
Buna ziua,
Am si eu o intrebare, am o casa la curte si vreau sa bag gaze, este vb de o casa mostenita in bucuresti casa veche batraneasca, problema e ca am inteles ca pentru a face racorul la gaze trebuie sa iau acordul de la asociatia de investitori ca ei au bagat teva de gaze comuna pe strada acum 15 ani, cu toate ca ei si-au recuperat banii si din 5 investitori doar unul mai este pe strada, restul fie s-au mutat fie au murit, trebuie sa dau o declaratie la notar prin care ma oblig sa despagubesc asociatia de investitori. Este pericolul ca cel care mai este sa imi ceara o suma record de bani? nu stiu cum sa procedez? o zi buna. multumesc anticipat pentru raspuns
valentin:(
Buna ziua,
ma intreb care va fi soarta dolarului in 2011, acum se pare ca este pe un trend descendent, dar eu cred ca isi va reveni, am pastrat anumite economii in dolari si acum nu stiu ce sa fac?:( o zi buna
neata, scuze ca nu ti-am mai raspuns dar in saptamana urmatoare am fost bolnav si l-am amanat pe cadastrist si am avut probleme si cu energia electrica la imobilul respectiv, in sensul ca un asa zis meserias mi-a lasat fara curent, mai rau era sa imi ia casa foc si am umblat la enel de am innebunit.
Revenind la cadastru, tipul a venit cu o sonda mare pe care a asezat-o in fata curtii in strada si inca doua sonde care capatau semnal de la satelit tot in strada dar in fata vecinilor din dreapta respectiv stanga mea. A avut si un ajutor care mi-a masurat zidurile la casa, imediat iti masoara, si un bat telescopic cu care a atins toate marginile la casa. Totul e electronic. Nu iti spune pe loc rezultatele masuratorilor. cam doua zile dureaza pana afli. Eu inca nu am terminat pentru ca s-a schimbat numele si nr de la strada si alerg dupa o adeverinta care se obtine f greu de la primarie, abia maine o am. Dupa ce am si hartia asta imi depune dosarul la ancpi. Daca mai ai nelamuriri ma poti intreba la e-mail valy_ms16@yahoo.com O zi buna
pentru a dezbate succesiunea mamei as dori sa stiu ce cota parte revine tatalui meu si care este cota copiilor,mentionez ca mama mea a primit inainte cu un de a deceda o mostenire,mai detinea un imobil pe care la dobandit de la tatal ei prin contract vanzare cumparare cu patru ani inainte de deces plus imobilul in care locuia,
De ce spun ca totusi nu poti lua pe oricine sa iti faca cadastrul. Eu am o vecina care a facut cadastrul, dupa ce iti face masauratorile nu iti spune pe loc cat ai, daca il cunosti mai astepti un pic si iti zice pe loc, e vecina mea a luat din ziar pe unul l-a verificat daca e autorizat si i-a facut cadastrul cu 20 mp mai putin decat in realitate ea avea mai mult decat scria in acte dar se incadra in acea cota de 5 la suta. Adic al fata locului poti avea mai mult sau mai putin cu 5 la suta. De aia iti zic ca nu poti lua pe oricine fara sa ti-l recomande cineva.
asa cum spuneam mai sus am stabilit ca marti dimineata sa vina cadastristul (puteam si luni sa stabilim dar am stabilit marti) sa faca masuratorile. Eu am pregatit tot ce mi-a cerut cadastristul adica copie legalizata dupa actul de vanzare cumparare, copie legalizata dupa hotarearea judecatoreasca , dupa moartea bunicilor s-a facut un partaj mama ramanand in posesia casei, copie dupa buletinul mamei si un certificat fiscal pt intabulare si cadastru - acesta se da de unde se plateste impozitul pe casa pentru imobilul respectiv si consta in plata unei taxe de timbru de 4 lei si se emite pe loc cu conditia sa nu existe debite si sa fie impozitul platit la casa pe anul 2009 plus ca se da numai personal la proprietarul casei si cam atat. El are o aparatura pentru a efectua masuratorile, la aparatura intelegandu-se sonde pe care le amplaseaza pe hotar, un aparat prin care apreciaza distanta, eventual un laptop , acesta din urma nu e obligatoriu, daca il are se uita pe el ca are o parola si cede cati metri are strada daca vecinul din dreapta din stanga are cadastru etc. Dureaza cam o ora daca are aparatura buna si merge repede, el face un dosar care merge la ancpi si intr-o luna ar trebui sa fie gata. In afara de asta mai trebuie sa platesc inca o taxa dupa ce imi face masuratorile cam de 120 lei. Ma costa in total 1000 lei cam asa eu am insa suprafata pana in 200 de mp, tarifele sunt in functie suprafata. Daca ai rabdare pana marti iti spun si cum a fost la masuratori ce acte a facut la fata locului etc.