avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters9917

Activitate ContSters9917

Discuție grupa de munca
Va rugam sa imi spuneti daca se mai acorda Grupa a II a de munca ( conditii deosebite).
Ce acte normative reglementeaza aspectul?
Va multumesc!
In cadrul unei societati comerciale are loc concedieri colective.In cadrul unitati este constiuit un sindicat condus de un birou format din 5 membri.
Pot fi disponibilizati si mebrii biroului sindical?
Am o intrebare
Un salariat poate avea la acelasi angajator 2 sau mai multe contracte individuale de munca avand functii diferite si beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre aceste functii?
Am o intrebare
Un salariat poate avea la acelasi angajator 2 sau mai multe contracte individuale de munca avand functii diferite si beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre aceste functii?
Răspuns la discuția Hotarare judecatoreasca
Procesul a inceput in 2000 cand societatea isi desfasura activiatea iar in timpul recursului a intervenit satrea de insolvabilitate de faliment si apoi radierea conform procedurilor prevazute de lege>
Vreau sa ma ajutatti in urmatoarea speta:
Reclamanta a dat in judecata o societate pe motiv ca nu i s-a completat in carnetul de munca pe perioada cat a desfasurat activitate in cadrul societatii precum si plata obligatiilor banesti dataorate catre stat(cas, somaj etc).
Problema e ca la data pronuntarii hotararii judecatoresti societea era radiata din registrul comertului iar pe parcursul procesului judecatorul nu a avut cunostinta de acest fapt.
Problema e ca la sediul inspectoratului teritorial de munca unde depunea societatea actele referitoare la executarea modificarea suspendarea si incetarea dupa caz a contractului individual de munca nu sunt documente care sa ateste perioada lucrata de salariat(1993-1999)pe baza carora sa e faca inscrisurile in carnetul de munca, ca urmare a pronuntarii hotararii judecatoresti pronuntate.
Cum se poate face inscrierea in carnetul dse munca?
Cum se poate trece salariul in carnetul de munca?
Va rog sa ma ajutati in acest caz Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția restituire taxa de scolarizare
Va voi prezenta speta luni 18 august in detaliu
O persoana care lucreaza in cadrul unei biblioteci poate sa ceara restituirea taxei de scolarizare de la autoritatea tutelara(consilu judetean) dupa ce nu beneficiat de cursuri de perfectionare in domeniul in care isi desfasoara activitatea.mentionez ca acea persoana a urmat din propie initiativa facultatea de biblioteconomie fiind admisa la locurile cu taxa.
As dori sa stiu si temeiul legal in baza caruia se poate cere restituirea taxei de scolarizare.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Subiect: Drepturi bibliotecar
As dori sa imi puteti sa imi precizati in baza caror acte normative aflate in vigoare poate(nu poate) sa beneficieze de restituirea taxei de scolarizare din partea consiliului judetean.
Dea asemenea as dori sa stiu in baza carui act normativ ar fi trebuit sa faca o solicitare catre Consiliul Judetean pentru a beneficia de acest drept?
Va multumesc anticipat!
Subiect: Drepturi bibliotecar

Ma numesc Adrian si am o intrebare catre dvs:
O salariata de la Biblioteca Judeteana lucreaza de 13 ani si nu a participat niciodata la o forma de pregatire profesionala continua asa cum prevede legea nr 133/2000,art 2 si 5 precum si Legea bibliotecarului, nr 334/2005, art 49 si 50.Drept urmare salariata s-a inscris din propie initiativa la Facultatea de Biblioteconomie din cadrul Universitatii de Stat transilvania unde a fost admisa la locuri cu taxa.
In urma asolvirii respective facultati salariata a solicitat plata taxei de scolarizare conform legislatie in vigoare dar a primit raspuns negativ din partea forului tutelar, in speta Consiliul Judetean.
Vreau sa stiu daca respectiva salariata are dreptul la restituirea taxei de scolarizare pe care achitat-o integral pana la terminarea studiilor si care este temeiul legal(daca exista) pentru a beneficia de acest drept