Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva

In cadrul unei societati comerciale are loc concedieri colective.In cadrul unitati este constiuit un sindicat condus de un birou format din 5 membri.
Pot fi disponibilizati si mebrii biroului sindical?
Daca acestia ocupa posturi ce urmeaza a fi desfiintate, raspunsul este da.
Mult mai greu, dar este posibil. Oricum cei cere sunt in conducerea sindicatului nu cred ca ar acepta fara o opozitie legala.
zadi a scris:

In cadrul unei societati comerciale are loc concedieri colective.In cadrul unitati este constiuit un sindicat condus de un birou format din 5 membri.
Pot fi disponibilizati si mebrii biroului sindical?

Ar fi bine sa studiati Legea sindicatelor nr.54/2003, publicata in M.O. nr.73/05.02.2003.
La art. 9-12 veti gasi rezolvarea.
Pe toată durata exercitării mandatului, precum şi pe o perioadă de 2 ani de la încetarea acestuia reprezentanţii aleşi în organele de conducere ale sindicatelor nu pot fi concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana salariatului, pentru necorespundere profesională sau pentru motive ce ţin de îndeplinirea mandatului pe care l-au primit de la salariaţii din unitate.
Conform Legii 54/2003
Art. 10. - (1) În timpul mandatului şi în termen de 2 ani de la încetarea mandatului, reprezentanţilor aleşi în organele de conducere ale organizaţiilor sindicale nu li se poate modifica sau desface contractul individual de muncă pentru motive neimputabile lor, pe care legea le lasă la aprecierea celui care angajează, decât cu acordul scris al organului colectiv de conducere ales al organizaţiei sindicale.