avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 144 soluții astăzi
Forum Activitate giony18

Activitate giony18

Răspuns la discuția Inmatriculare auto
Va multumesc pentru raspuns.
Intre timp am primit de la vechiul proprietar cele 4 exemplare ale contractului de instrainare-dobandire, imediat dupa aceea am mers la directia de taxe si impozite unde am declarat-o si a fost luata in evidenta. Acolo mi-a fost oprit un exemplar de contract.
Acum urmeaza sa merg sa o inmatriculez, aici sper sa nu intampin probleme...

O intrebare as mai avea, este obligatoriu ca in momentul in care depun actele la ghiseu pentru inmatriculare sa am completat talonul la rubrica "instrainat catre"?
In prezent nu este mentionat nimic pe talon

Multumesc
Răspuns la discuția Inmatriculare auto
Probabil nu am fost foarte explicit, nu vor putea sa taxeze de doua ori acelasi vehicul.
Primul proprietar a oferit fiscalul celui de al doilea, iar respectivul a declarat masina la finante. Nu s-a mai dus ulterior la politie sa o treaca pe numele sau si in talon+carte de identitate.
In prezent eu am semnat contractul de vanzare-cumparare cu el(intermediarul sa-i spunem), Acum urmeaza sa mearga cu contractul la circa financiara pentru fiscal si ptr a o scoate de la impozitare.
Buna ziua,

Am cumparat o masina recent, vanzatorul a cumparat-o la randul sau de la alta persoana, a incris-o la circa financiara,dar nu a schimbat talon (figureaza in carte si talon fostul proprietar).
O sa am vreo problema la politie cand o sa merg sa o inmatriculez? Sau la circa financiara cand o declar?

Multumesc
Discuție Probleme vecin
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie, am intrat cu constructia unei anexe de-a casei (baia) pe proprietatea veinului, asta se intampla acum multi ani..., apoi a fost construita o magazie si stalpii acesteia au fost pe razor.
In prezent vecinul ameninta ca imi sparge soclul la baie si magazie, isi lasa sa creasca pomii la mine in curte si planteaza ostentativ langa gard altii...
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- are dreptul sa darame ceva din constructia mea, chiar daca este pe spatiul lui fara o hotarare judecatoreasca?Daca o face, pot depune o plangere penala sau nu?
- trebuia lasat un spatiu de 60 cm de la razor si pentru baie si magazie?
- pot invoca uzucapiunea pentru spatiul aferent baii, dat fiind faptul ca au trecut 30 ani de cand a fost construita?
Casa a fost construita acum 40-50 ani si nu cred ca apare ca si plan si baia, insa pot demonstra cu martori ca este de foarte mult timp acolo.
Nici eu si nici el nu avem cadastru sau intabulare.

Va multumesc anticipat

Răspuns la discuția Falsificare semnatura pe contract
Mai bine incercati sa luati legatura cu persoana care v-a intocmit contractul, foarte posibil sa fi gresit exemplarul si sa-l fi refacut fiind presat de catre conducere..care..normal ca nu va mai recunoaste.
O plangere penala ii poate aduce destule neplaceri pentru o clipa de nesiguranta sau de neputinta...
Cu siguranta va fi dispus sa va achite contractul pentru reziliere sau orice alta problema aveti.
Ca sa va poate solicita o anumita suma de bani ii trebuiesc dovezi solide, n-o poate face doar verbal...
Trebuie dovedit faptul ca debitul va apartine, sunt foarte curios cum o va face :)
Cumnatul dvs sa mearga la politie sa depuna plangere, pana una alta..chiar si fictiv sau nu..nu-l implica cu nimic debitul existent intre dvs si proprietar...
Răspuns la discuția Abuz societate bancara
As rezilia, dar surpiza!
Nu pot!
Pentru ca am conturile blocate si nu pot efectua nicio operatiune...
Nu pot sa emit cadrul nou si nici nu pot sa reziliez contractul cu ei
Buna ziua,

Am o problema cu vestita ING...de ceva vreme ma lovesc de incompetenta si bataia de joc oferita in mod gratuit de catre acestia, am sa va redau mai jos pe scurt povestea si de asemenea va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi...
- beneficiez de la ING de doua carduri:
*unul principal, cu ajutorul caruia imi gestionez banii de pe conturi
*unul pentru cumparaturi
- in data de 05.11.2010 am anuntat telefonic la ing faptul ca am pierdut cadrul de cumparaturi si ca doresc blocarea acestuia
- in data de 08.11.2010 merg la ATM-ul din Pallady pentru a imi achita rata lunara aferenta cardului de cumparaturi prin intermediul cardului principal (cel de cumparaturi fiind blocat conform spuselor angajatului ING), cand sa platesc...SUPRIZA!!!! Cardul imi este oprit de bancomat!!!Bun....ridic receptorul negru si discut cu o angajata ING care imi spune ca mi-a fost retinut cardul pentru ca mi-a expirat cartea de identitate!!!Calific acest gest total abuziv, avand in vedere faptul ca nu as fi putut decat sa depun bani pe acel card pentru alimentarea cadrului de cumparaturi si nu sa si retrag bani de pe cardul de cumparaturi prin intermediul acestuia, in plus nu am fost notificat niciodata ca ar trebuii sa aduc o copie de pe CI in momentul in care o schimb (desi exista nr meu de telefon, adresa mea si adresa de email in baza de date!!!) - deci imi sunt blocati niste bani, doar ca asa vrea ING!!!Bun, iau de bun ce imi spune angajata Ing, care imi confirma ca este blocat cardul de cumparaturi la cererea mea si ca n-are nicio legatura cu cardul principal!
- in data de 09.11.2010 trimit un mail catre adresa transmisa pe site-ul Ing ca fiind pentru sesizari si anume contact@ing.ro, primesc inapoi faptul ca acea adresa nu exista!!!!Cum n-am unde sa reclam....merg la sucursala din Titan (unde eram alocat ca si client) pentru a depune copia de pe CI (conform indicatiilor primite cu o zi in urma), o semnez si sunt asigurat ca daca merg in ziua urmatoare la sucursala din Pallady imi pot ridica cadrul si pot sa si depun o cerere pentru emiterea noului card de cumparaturi
- in data de 10.11.2010 merg la sucursala de la Pallady, mi se restituie cardul si mi se comunica ca voi fi contactat cand pot depunde cererea pentru emitere de card pentru cumparaturi (cel pierdut), nu inainte de a mi se opri o noua copie de pe CI.
In decursul acelei seri, merg sa imi achit rata si sa depun si o parte din banii imprumutati, introduc cardul si SURPRIZA!!!!!!!!!Cardul imi este din nou oprit in ATM!!!!!!!!!!!!!!!!!Va vine sa credeti?????Mie nu!Doar ce-l primisem!!!In urma cu 1 ora mi-a fost restituit!!!!!!!
Dupa lupte seculare...sunt contactat a doua zi si mi se spune ca de fapt cardul principal mi-a fost blocat si nu cel negru si ca eu as fi cerut asta...am simtit ca o iau razna....mi-am pastrat cumpatul si i-am rugat sa verifice apelul!Am fost din nou sunat in ziua urmatoare sa mi se spuna acelasi lucru ca si in ziua precedenta si ca investigheaza...bla bla..."l-am dat putin cu capul de pereti" pe operator si la 10 min m-au sunat sa imi spuna ca a fost greseala lor (dupa 1 saptamana!) si ca mi-au deblocat cardul nu si contul pentru ca mi-am schimbat specimenul de semnatura (ceea ce este adevarat, ca doar vorbim de actualizarea datelor) si ca tb sa merg intr-un office inge cu un act de identitate suplimentar - copia de pe certificatul de nastere :)), in caz contrar nu imi deblocheaza contul!
Intrebarile mele sunt:
-au dreptul sa imi blocheze contul?fara nicio institnare in acest sens, doar pentru ca mi-a expirat CI
-au dreptul sa refuze deblocarea contului fara a depune copia de pe certificatul de nastere?

Daca aveti o adresa de mail pentru reclamatii sau adresa unei persoane din conducerea firmei v-as fi recunoscator!
Bine...mai trebuie demonstrat si faptul ca motorul nu a fost schimbat ulterior achizitionarii autoturismului...
In actul de vanzare-cumparare este mentionata si seria motorului si cum Dvs ati semnat...
Răspuns la discuția reclamatie
Daca contractul a fost incheiat pe numele Dvs, nu aveti nicio problema!
De cand decide el ce faceti dvs cu banii dvs...contractul poate fi reziliat sau achitati in continuare, sau nu...sau va judecati cu furnizorul pentru anumite spete, insa...el n-are nicio treaba...