avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate danares1

Activitate danares1

Avem urmatoare situatie: Un salariat angajat din perioada de somaj cu contract de munca pe durata determinata mai mica de 12 luni ( pana in luna decembrie). Pe aceasta perioada somajul se suspenda. Intrebare : daca intervine concedierea salariatului inainte de data expirarii contractului , se mai reia plata somajului?
Mentiunile in carnetul de munca s-au facut in anul 1991 pentru prima perioada lucrata in grupa respectiv 1992 pentru a doua perioada.
Va multumesc pt raspunsuri. Am depus contestatie la decizia de pensionare la CCC si apoi in functie de raspuns la instanta ( am inteles ca asa e procedura) . De la Casa de pensii ne-au trimis la fostii angajatori sa cerem adev de vechime cu grupa de munca pentru a citez" intari cele scrise in carnetul de munca" adica drumuri multe in alte judete sa caut arhiva unor firme care nu mai functioneaza.
In carnetul de munca sunt mentionate perioadele lucrate in grupa a 2- a astfel 15.08.1977 - 01.02.1991 si 18.08.1991 - 01.05.1992 cf HG 1223/90 si Ord. 50/90 poz 129 anexa 2.
O persoana a primit decizia de pensionare limita de varsta dar in calcul nu au fost inclusi si anii lucrati in grupa a - 2- a total 14 ani si 1 luna ani lucrati in functia de primitor distribuitor si gestionar la o balastiera apartinand unui trust de constructii. Pe decizia de pensionare la motivare scrie " meseria de primitor-distribuitor nu se regaseste in nomenclatorul cu grupe de munca". Exista o rezolvare? Va multumesc!
1. A doua notificare privind concedierea colectiva la ce perioada fata de prima se intocmeste?
2. A doua notificare privind concedierea colectiva se intocmeste cu 30 zile calendaristice anterior datei emiterii deciziilor de concediere. Aceasta perioada se poate suprapune cu perioada de preaviz sau preavizul se acorda dupa expirarea celor 30 de zile?
Cine elibereaza extrasul dupa carnetul de munca pentru salariatii care trebuie sa se prezinte la comisia medicala?
In urma unui proces de partaj cu fratii am castigat o casa. Acum procesul e in faza de recurs.Pot cere evacuarea pe calea ordonantei a unui frate care s-a mutat de cateva luni in casa, pana la finalizarea recursului. Mentionez ca nu am unde sa locuiesc iar fratele este violent si a inceput sa distruga casa. Fratele are 2 locuinte personale.
Răspuns la discuția Partaj
Sa inteleg ca ce scrie in hotarare nu are nici o valoare " obliga partile sa isi predea bunurile". Un alt proces presupune pe putin 1 an. Alta solutie nu exista?
Discuție Partaj
A si B frati se afla in proces de partaj pentru o casa ce a apartinut parintilor. A a locuit in acea casa mereu, iar B se muta in timpul procesului in casa. A castiga casa cu plata sultei, dar cum face sa il scoata pe B din casa? Cu executorul judecatoresc sau tb sa deschida un alt proces de evacuare? Multumesc.