avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 179 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters99595

Activitate ContSters99595

Sunt proprietara unui apartament situat la etajul1intr-un bloc din Poiana Brasov, pe care il folosesc numai pentru recreere. Din anul 2008 am baia inundata datorita unei defectiuni a instalatiei de apa localizata intre etajul 2 si etajul 3. Pe tavanul baii din apartamentul de la etajul 2 curge apa. Proprietarul apartamentului de la etajul 3, care locuieste permanent acolo, refuza accesul unei echipe de reparatii in locuinta sa motivand ca la el este uscat. Aceasta defectiune, nefiind remediata, a afectat si baile apartementelor de la etajul 1 si de la parter. Desi s-au produs pagube vizibile (tencuiala cazuta din tavan, pereti uzi in permanenta, apa care trebuie dirijata spre scurgerea de pardoseala) administratorul blocului nu a asigurat remedierea defectiunii si sustine ca:
- nu poate opri apa;
- fara acordul proprietarului nu poate asigura efectuarea reparatiei necesare, care necesita accesul echipei de reparatii in apartamentul de la etajul 3.
In conditiile in care nu locuiesc permanent in acel apartament si de fiecare data cand incerc sa il folosesc constat evolutia degradarii in baie, ce as putea face (legal) pentru a pune capat acestei situatii ? :stunned:
Buna ziua,
Ma numesc Adina si revin cu o intrebare .
Doresc sa aflu daca vreuna din profesiile(functiile) de: operator perforator cartele pe masini de calcul , controlor date si analist -ajutor in informatica este considerata stagiu si se incadreaza in grupele de munca I sau II. Exista ceva legat de aceste functii ? Intreb acest lucru deoarece prin anii 90 liderii de sindicat ne-au spus ca beneficiem si noi de grupa a II de munca, dar eu nu am gasit nimic referitor la acest subiect pana acum. Cu mii de multumiri.
Buna ziua,
Ma numesc Adina , sunt nascuta in mai 1955 si am vechime in munca de 33 ani (durata de cotizare). Din cauza restrangerii activitatii am fost trimisa in somaj. Beneficiez de somaj pana in august 2010. As dori sa aflu daca ma mai pot pensiona anticipat partial la implinirea varstei de 55 ani si daca da, la ce data pot depune dosarul de pensionare.
De asemenea doresc sa aflu daca operatorii perforatori cartele pe masini de calcul si controlori date in informatica (tehnologia anilor 1970-1990) beneficiaza de sporuri de vechime similare grupelor de munca.