avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate b_alex

Activitate b_alex

Răspuns la discuția Administrator societate
Multumesc pentru raspuns. Sa presupunem ca au fost nereguli care dateaza din mandatul administratorului vechi iar administratorul nou nu le-a corectat/eliminat ne stiind de ele. Nici in cazul acesta noul administrator nu poate fi tras la raspundere?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu informatii care sa-mi clarifice anumite aspecte legate de numirea de administrator al unui srl.
Actualul administrator (care este si patronul firmei) este intr-un proces penal in afara Romaniei intr-o tara membra UE. Pentru a nu periclita activitatea firmei ar dori sa ma numesca administrator. In ce masura sunt raspunzator pentru faptele si deciziile luate de administratorul actual? In momentul preluarii mandatului se considera ca am luat la cunostiinta toate deciziile si faptele anterioare numirii?Ce ar trebui sa fac sa nu fiu tras la raspundere pentru aceste fapte/decizii?
Va multumesc!
Multumesc!
In cazul in care dupa cei 2 ani de concediu pentru cresterea copilului o persoana este data in somaj (falimentul fostului angajator) dupa perioada de somaj se poate intra din nou in concediu crestere copil?
Răspuns la discuția control concediu prenatal
Va multumesc pentru raspunsuri.
Asa ma gandeam si eu dar vroiam sa fiu sigur: faptul ca o persoana este gravida si ca i se elibereaza concediu medical nu inseamna nicidecum ca e bolnava.
Buna Ziua,

Sotia este insarcinata in 7 luni si a cerut concediu prenatal.
In momentul eliberarii acestui concediu doctorul i-a spus ca poate fi controlata daca sta acasa ca si in cazul oricarui concediu medical . Mi se pare complet anormal ca pentru concediu prenatal sa fii obligat sa stai in casa mai ales ca s-a recomandat plimbarile in aer liber? Se poate asa ceva?
Multumesc!
Buna ziua,
Am rasfoit o mare parte din topicul legat de vanzare teren cu procura insa am o nelamurire.
As dori sa cumpar un teren cu o casa veche (darapanata) pe ea. Ar urma sa construiesc o alta casa. Extrasul CF este pe numele a 2 persoane X si Y.
1. X este in tara dar intr-o localitate diferita si l-a mandatat pe Z sa se ocupe de actele premergatoare vanzarii. Totodata X a promis ca in momentul incheierii contractului de V - C va veni personal sa semneze, deci vanzarea efectiva va fi facuta de X.
2. Y este in SUA si nu va putea veni. Se va face o procura pe numele lui X.

Ce as putea face ca sa fiu sigur ca peste cativa ani Y sau urmasii nu cer drepturi in conditiile in care o procura se poate revoca?
Cum pot verifica autenticitatea procurii?
Ideea e ca nu as vrea sa pierd banii pe teren, eventual chiar constructie, bani obtinuti din ani de sudoare.

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția somaj reorganizare firma
Multumesc pentru sfaturi!!
Răspuns la discuția somaj reorganizare firma
Incet incet se intregeste "dosarul": toti angajatii acestei firme X (de la acest punct de lucru) au primit noile contracte de la firma Y (in alb - bineinteles fara salariu, beneficii etc) spre semnare. In afara de acest lucru au mai primit si o "declaratie" spre semnare cum ca sunt de acord sa inceteze lucrul la firma X si ca sunt de acord sa fie angajate la Y . Firma Y este o firma noua cu CUI si J nou doar patronii, obiectul de activitate au ramas la fel. Practic stimabilii cu o semnatura doresc sa si concedieze si sa si angajeze. E clar ca se doreste incetarea vechiului contract cu acordul partilor art. 55 lit b si in conditiile acestea salariatul nu mai poate beneficia de somaj in cazul in care nu doreste incheierea contractului cu Y. Se banuia acest lucru deoarece nu s-a primit nici o notificare scrisa sau verbala de concediere ba din contra s-a adus la cunostinta angajatilor doar vineri 14.08 iar semnarea actelor ar trebui facuta azi 17.08.2009.
Inchizand punctul de lucru, firma X nu ar fi trebuit sa concedieze toti salariatii?(firma X isi continua activitatea in celelalte judete)