avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Activitate adina30iulia

Activitate adina30iulia

Discuție Raportul Z
Buna ziua.Am o nelamurire: raportul Z il scot numai la sfarsitul zilei cand am incasari sau in fiecare zi, adica si atunci cand nu am incasat nici un ban.Precizez ca desfasor comert ambulant si ca nu in fiecare zi am vanzari. Iar daca nu am scos raportul Z si in zilele cu incasari zero, cum pot remedia situatia sau cat de grav este?
Buna ziua.
In cat timp de la infiintare,trebuie sa declar adaosul comercial la ADM.FIN.?Sunt PFA , am inceput activitatea de o saptamana si nu mi-a spus nimeni pe unde am fost de acest lucru.....acum e tarziu daca il declar?Si cum il declar?Pe baza unui tipizat pe care il primesc de la ADM.FIN?Sper sa ma lamuriti si de aceasta data.
Multumesc anticipat.
Buna ziua.PFA-urile trebuie sa declare adaosul comercial la ADM.FIN. ?si daca da, in cat timp de la infiintare?
Răspuns la discuția inregistrare facturier
as mai avea o intrebare:am inteles ca exista mai multe tipuri de registru de incasari si plati si registru inventar.Eu mi-am luat deja cate unul din fiecare dar daca nu corespund ,macar sa stiu de care sa-mi cumpar...inainte de a ma duce la ADM.FIN. pentru inregistrare.
Multumesc pentru toate raspunsurile care m-au lamurit in sfarsit.
Răspuns la discuția inregistrare facturier
Dar in cazul registrului inventar : imi inventariez marfa din cand in cand si trec toate datele acolo in registru sau cum trebuie facut?
Buna ziua. Sunt PFA, desfasor activitate de comert, mi-am cumparat chitantier si facturier de la papetarie, deci nepersonalizate si as vrea sa stiu cine imi da seria si nr.fiecarei file de pe chitantier cat si nr de pe fiecare factura?incep eu pur si simplu si le numerotez de la 001 ,iar seria sa fie PFA?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția inregistrare registre
Multumesc de raspuns
Răspuns la discuția inregistrare registre
Deci la sectorul 6....si cum se procedeaza?cumpar mai multe registre de incasari si plati sau e suficient sa inregistrez numai unul, de la orice papetarie sau dintr-un loc anume ?ele contin sigilii sau le pun cei de la ADM.FIN.?procedura de inregistrare dureaza mai multe zile sau pe loc , k sa stiu ce timp sa aloc acestui capitol?.....
Multumesc mult pt.raspunsuri.
Buna ziua.
Am o intrebare :daca eu domiciliez in sectorul 5 iar sediul social al PFA il am in sectorul 6,eu desfasurand comert ambulant, unde trebuie sa inregistrez registrele contabile care se impun conform legii ,la ADM.FIN a sector 5 sau 6?
Răspuns la discuția carte de munca pierduta
Multumesc pentru raspuns.