avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Activitate callatis

Activitate callatis

Buna ziua.In data de 25 Februarie 2011 am incheiat o Promisiune de Vanzare-Cumparare(antecontract) cu o persoana fizica prin care ma obligam ca in termen de 3 luni(pana la 25 Mai 2011) sai platesc diferenta de pret in suma de 23.750 E(1250 E avansul din 25000 E cat era apartamentul).Eu diferenta de bani urma sai obtin de la banca prin programul Prima Casa.Dosarul de credit mi sa aprobat dar plafonul s-a epuizat, drept urmare nu am primit creditul(am act doveditor).In precontract se stipuleaza la clauze ca in cazul neacordarii creditului vanzatorul se obliga sa restituie avansul.Cand am instiintat persoana in cauza cum ca nu mia fost acordat creditul si sa dea avansul inapoi, sa enervat si a zis ca o sami dea avansul cand va vinde apartamentul.Problema este ca nici in ziua de azi(20 Iulie 2011) dupa 4 luni de zile ea nu a mai vandut apartamentul.Intrebarea mea este, daca a expirat termenul precontractului(dar eu am hartie doveditoare de la banca cum ca nu mia fost acordat creditul cu data de 07 Aprilie 2011, deci se incadreaza in perioada precontractului), mai pot recupera avansul in instanta?Ar trebui sa actionez in instanta sau sa mai astept?Va rog sa-mi respundeti.Multumesc anticipat!