avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate vetesi

Activitate vetesi

daca intro relatie exista 2 minori si parintele respectiv nu acorda nici o interes asupra minoriilor si mama minorilor se casatoreset cu partenerul actual cu care este in concubinaj de mai mult de 7 ani si concubinul vrea ca si minorii sa poarta numele lui ce si minorii ar dorii acest lucru ce trebuie sa faca acest cuplu sa poata indeplini aceasta demers? ma intereseaza acest fapt ca despre mine este vorba si sa stiu ce demers trebuie sa fac ca sa devenim o familie intreaga?
Răspuns la discuția rugaminte- abandon de familie
abuzeaza sphihic ca nu oadata promite ca il va vizita sau cumpara sau ca le duce la el si saptamini intregi nici nu apare mai bine zis luni intregi nici nu raspunde la telefon daca suna ficasa
as dori un sfat cum se procedeaza pentru decaderea dreptului asupra minoriilor mai ales ca nici nu contribuie la intretinerea lor si conform legii se poate declara si abandon de familie,ca mai mult de 3 ani nu ajuta cu nimic conform hotatiri judecatoresc nici nu plateste pensia alimentara lunara?
Daca sa stabilit valoarea pensiei alimentare in proces si paritul a fost de acord cu aceasta decizie dar nu vrea sa plateasca pensia alimentara dar are pretentii sa vada copii minori.Daca paritu nu plateste pensia alimentara care este drumul legal de a se cere instantei de a da hotarirea sa i se traga de pe salar,si acte trebe pentru acest lucru?
Discuție Ajutor
"Cadrele didactice de la ªcoala „Nicolae Colan” se opun restructurării claselor gimnaziale" as dorii sa pot lua legatura cu avocatul poporului pentru a actiona conform legislatiei tarii ca daca nu actionam din timp vom pierde acest loc unde sa invata elevii nostrii(mai ales ca am si eu doua fete la aceasta scoala)si este de interes comun pentru locuitorii din cartier.Daca vom face o greva spontana mediatizata cu ajutorul mas mediei adica cu televiziunea nationala adica cu;Protv,Antena3,TVR si altele.Vom avea probleme sau vom fii amendati?Aceasta intrebare o pun in numele parintilor din aceasta scoala.
Daca sa stabilit valoarea pensiei alimentare in proces si paritul a fost de acord cu aceasta decizie dar nu vrea sa plateasca pensia alimentara dar are pretentii sa vada copii minori si ameninta ca va deschide contestatie in alt judeti apropiat pentru a avea sanse de a primi custodia asupre minorilor dar in prima instanta el a fost de acord pentru propunerea judecatoarei sa se inteleaga cu reclamanta adica cu concubina.Daca paritu nu plateste pensia alimentara are dreptu de a vedea copii?Hotarirea judecatoreasca a sosit pe data de 08.01.2014 cu un termen de recurs de 30 de zile,mentionez ca in tot acest timp paritu a vizitat si a luat minorii de nenumerate ori cu el,dar nu are deloc bunavointa de a plati pensia alimentara nici dupa decizia judecatoresca.Vo rog frumos indrumatine ce putem face in continuare chiar daca el inainteaza proces sau succesiune in alt judeti?
Discuție succesiune
Daca dupa decedarea parintilor a trecut aproape 5 ani si eu nu am solicitat succesiunea dar in imobil locuieste un prieten de familie cine are grija de casa si plateste toata taxele care revin. Daca as vrea sa ma mut la casa parinteasca respectivul poate sa-mi creeze neplaceri sau necaz?
Este vorba de concubina mea care a dat in judecata pe fostul concubin pentru intretinere minori dar mentionez ca piritul nu mai domiciliaza cu ea de doi ani dar C.I. este pe adresa concubinei el sa mutat inapoi la maicasa dar inca nu si-a schimbat C.I.-ul si adresa.De la tribunal a sosit citatia in care este mentionat urmatoarea;Cu mentiunea sa faceti dovada domiciliului actual al paratului cu acte justificative, sub sanctiunea suspendarii cauzei." va rog sa explicati de ce sa transmis?Daca nu poate sa dovedeasca concubina cu acte justificative domiciliul piritului atuncea inseamna ca nu se va judeca cauza respectiva si nu o sa primeasca pensie alimentara pentru cei doi minori?
Răspuns la discuția Intrebare - custodie minor
dar nici minoara nu vrea sa steie cu bunici ca sa plins ca bunicii il invata contra lui maicasa si conditiile sunt mai sigure cu partenerul de viata decit cu bunicii.
un prieten de familie are o problema destul de complicat,adica domnisoara are o minoara cu care domociliaza inpreuna la parintii ei.Deun an a cunoscut un domn cu care avind o prietenie mai bine zis dragoste au ajuns sa se casatoreasca si sa intemeieze o familie.Dar parintii domnisoarei o ameninta pe domnisoara ca ei o sa ia fetita adica minoara de linga ea si cea mai rea lucru ca bunicii au inceput sa educe minoara contra domnisoarei.Intrebarea mea este daca se muta inpreuna domnisoara cu fica ei cu domnul si se casatoresc bunicii au posibilitatea sa-l ia in custodie pe minoara?