Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal

Am si eu o intrebare in legatura cu dosarele penale.
De exemplu dak ai savarshit o infractiune,de exemplu: furt ,nu deosebit de grav,peste o perioada de aprox. 6 luni ai cazierul curat?
Astept un rasp. Merci!!!:D
Depinde daca ai fost ori nu condamnata si daca se amnistiaza.
Pai momentan astept sa-mi vina aksa "invitatia" la politie,apoi nush ce se va mai intampla, ma astept si la o amenda usturatoare :D
Pentru a primi lamuriri la obiect,care va pot fi de folos,ar fi bine daca ati arata ce intelegeti dvs.prin furt ,nu deosebit de grav,in sensul de a ne indica in ce conditii a fost savarsita fapta,care este prejudiciul si daca acesta a fost acoperit.
Este vorba de 2 oje,luate dintr-un Hipermarket ,in valoare de 30 lei pe care le-am si achitat apoi.
Avand in vedere situatia,astfel cum ati expus-o,este vorba despre o infractiune de furt calificat,prev.de art.208-209 lit e c.pen.,fapta fiind pedepsita cu inchisoare de la 3 ani la 15 ani.
Avand in vedere cuantumul minor al prejudiciului,care a fost acoperit,in situatia in care va aflati la prima fapta,ati recunoscut cele intamplate si ati colaborat formal cu organele de cerecetare,urmeaza sa primiti o sanctiune cu amenda administrativa,aplicata de procuror,conf.art.18/1 c.pen.,care nu va fi inserata in cazierul judiciar