Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort ro-nl
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort ro-nl

sunt cetatean roman casatorita de un an si 3 luni cu un cetatean olandez
in cazul unui divort am aflat ca se aplica legea olandeza
cum ma pot documenta ce spune aceasta lege ,tinand cont de faptul ca nu stapanesc inca limba si sa consult un avocat de aici e f costisitor si ei nici nu stiu daca ma vor intelege,
va rog dati-mi o solutie
cu multumiri anticipate:((
Casatoria a fost incheiata in Romania sau Olanda?
luiza2008 a scris:

Casatoria a fost incheiata in Romania sau Olanda?

in olanda:))
ca sa puteti divorta in romania, procedati la transcrierea certificatului de casatorie , in tara .
ultimul domiciliu comun este in olanda ?
cum se procedeaza la transcrierea certificatului de casatorie?
domiciliul meu actual este in olanda,impreuna cu sotul.
mentionez ca am si copilul meu aici la scoala.:(
Roxanel, o luam de la capat, nu se aplica legea romana acestui divort.