Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie limita de varsta

Buna ziua,
Unchiul meu este nascut in 22.05.1950 ,are o vechime in munca de 35 ani/5 luni/26 zile din care 20 ani si 6 luni lucrati in gr.II a de munca .Indeplineste conditiile pentru pensionare la limita de varsta sau trebuie sa opteze pt.pensie anticipata?
Va multumesc
Dacă toată perioada de 20 de ani este lucrată în procent de 100% în grupa a II, vârsta standard de pensionare se reduce potrivit tabelului 1 din Legea nr. 19/2000, cu 4 ani şi 6 luni.
Prin urmare, poate solicita pensie pentru limită de vârstă începând cu 22.11.2010.

O zi bună vă doresc!
sau ... daca doreste, poate solicita pensie anticipata partiala incepand cu 22.05.2010 iar diminuarea cuantumului pensiei pana la 22.11.2010 va fi de 1,5% lunar
Mare atenţie!
În situaţia în care optează pentru pensie anticipată parţială, nu mai poate solicita acordarea pensie pentru limnită de vârstă cu reducerea vârstei standard urmare activităţii desfăşurate în grupă superioară de muncă.

Potrivit dispoziţiilor art. 52, alin. (1) din Legea nr. 19/2000: " La împlinirea vârstelor standard de pensionare prevăzute de prezenta lege pensia anticiapată parţială devine pensie pentru limită de vârstă..."
În cazul unchiului, vârsta standard de pensionare este de 65 de ani!!!
De asemenea, art. 11, pct. III din Ordinul nr. 340/2001 al MMSS stabileşte că: " pensia anticipată sau pensia anticipată parţială devine pensie pentru limită de vârstă la împlinirea vârstelor standard de pensionare prevăzute în anexa 3 la lege."

În concluzie, dacă optează pentru pensia anticiaptă parţială, nu mai poate solicita acordarea pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea aferentă grupei superioare de muncă, întrucât niciunde în lege nu se stipulează că pensia anticipată parţială poate deveni pensie pentru limită de vârstă
la împlinirea vârstelor reduse de pensie...

În cazul pensie anticipate parţiale, drepturile de pensie se stabilesc cu 5 luni mai devreme, iar diminuarea nu se aplică pentru numărul de luni cu care se poate reduce vârsta standard, adică pentru cei 4 ani şi 6 luni.
florisiris, utilizator
buna.sant operata de 2 ori pe coloana de hernie de disc.am mastita fibrochistica si periartita scalpo humerala ..am 28 ani si 6 ani lucrati pe carte de munca.pot beneficia de pensie de boala?
@florisiris: Eu va redau pct 10 din Norme, peste care probabil ati trecut la pct. 11, prea repede:

10. Pentru asiguraţii care au desfăşurat activităţi în condiţii deosebite şi/sau speciale de muncă şi care solicită pensie anticipată parţială, diminuarea prevăzută la art. 50 alin. (2) nu se aplică pentru numărul de luni cu care s-a redus vârsta standard de pensionare datorită condiţiilor respective.
Prin urmare, va fi penalizat doar 6 luni (22.05. - 22.11.2010) iar de la 22.11.2010 nu va mai fi penalizat pentru numărul de luni cu care s-a redus vârsta standard de pensionare (adica 4 ani si 6 luni), intrucat trece de drept la limita de varsta.