Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... EXPERT=JUDECATA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

EXPERT=JUDECATA

Buna seara.Intrebarea mea este urmatoarea:pot da in judecata(desi nu-mi doresc acest lucru,ar fi o ultima solutie)un expert topo(judiciar)?.Am motive intemeiate(destule si grave).Pina la al da in jud.ce alte cai de atac am.Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.:angry:
Pentru a primi un raspuns la obiect va rog detaliati despre ce este vorba.
Da, il puteti da in judecata ...art.998 C.civ. prevede ca , orice fapta a omului, care cauzeaza altuia prejudiciu, obliga pe acela din a carui greseala s-a ocazionat, a-l repara.
depinde de situatie.... actiune la instanta sau plangere penala?
Corect.Scuze pentru intirziere.Sunt (inca)in proces de granituire cu un vecin.S-a ajuns la un moment in instanta cind amindoi am fost de acord cu o expertiza topo judiciara.Expertul a depus materialul facut de el dar cu CONCLUZIIsi PARERI partinitoare=toate in favoarea vecinului=desi din toate masuratorile efectuate anterior inclusiv expertiza TOATE LATURILE mele sunt real mai mici decit in ACTE,ale LUI MAI MARI si cu toate acestea el (EXP.)concluzioneaza ca eu sunt cea care ma suprapun peste el si nu invers .Intre timp am cerut parerea si altor persoane si am dreptate.
Dna.Av.nici nu vreau sa-i fac rau,dar din cauza LUI azi am pierdut procesul.NOROCUL meu daca pot spune asa este ca jud.a ales cea mai putin rea varianta pentru mine