avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Propietar masina ce nu este trecut in cartea de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Propietar masina ce nu este trecut in cartea de identitate a masinii

Este posibil sa achizitionez o masina ce este la cineva ce nu este trecut in cartea de identitate a masinii?
Persoana respectiva (vanzatorul) mi-a sugerat sa caut propietarul , dupa ce voi face contractul de vanzare cumparare cu el,pentru a ma putea trece pe mine in carte .
Pun aceasta intrebare pentru ca am impresia ca persoana respectiva este camatar iar masina nu este vanduta chiar pe cale amiabila.

Multumesc anticipat,
Adrian.
Ultima modificare: Duminică, 11 Aprilie 2010
Adrian63, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian63 , utilizator 01:46, 11 Aprilie 2010
Poate va pricopsiti cu o plangere penala la politie pt furt calificat, si fara masina.
adutescu a scris:

Poate va pricopsiti cu o plangere penala la politie pt furt calificat, si fara masina.


Multumesc pentru raspunsul promt .
Banuiam eu ,dar atunci de ce nu da propietarul masina furata?
Ultima modificare: Duminică, 11 Aprilie 2010
Adrian63, utilizator
Poate e la mica intelegere cu camatarul. Vinde masina, dupa care aceasta se intoarce la proprietar.
Ca magarul lui Nastratin Hogea, care era vandut si venea tot acasa.
Greu de crezut pentru ca eu cunosc propietarul (vanzatorul nu stie) si nu ar face intelegeri plus ca tinea foarte mult la masina (e o masina rara in Romania de aceea am si gasit-o pe internet la vanzare) .Eu cu propietarul am fost prieteni si ne-am certat acum ceva ani si pentru ca stiu ce masina avea si ca tinea mult la ea as vrea sa incerc sa o recuperez de la omul ala (in felul acesta ne-am si impaca ) .Problema este ca individul respectiv nu vrea sa imi dea numarul de telefon al propietarului .
Un alt motiv pentru care nu ar fi intelegere este pretul de 2500 euro pentru o masina extrem de scumpa .
Atunci faceti cum doriti.
Macar cereti-i vanzatorului o procura din partea vanzatorului ca are dreptul sa i-o vanda...sau luati-va inima in dinti si cautati-l pe prietenul dvs. acasa sau din cartea de telefon.

Alte discuții în legătură

Cum aflu daca masina e radiata? IdaTuning IdaTuning Buna ziua, incep prin a spune ca duminica imi voi cumpar o masina din oras de la mine, masina este inscrisa pe galati, persoana care a cumparat masina a ... (vezi toată discuția)
Masina netranscrisa ARICIU2009 ARICIU2009 [b]buna ziua[/b].vreau sa cumpar o masina si nu este transcrisa pe numele propietarului.acesta are fisa de inmatriculare cu radiere si inmatriculare si ... (vezi toată discuția)
Ce statut am eu cand am cumparat o masina de la un intermediar fara ca sa am acte perfectate cu propietarul din acte al masinii jeanking jeanking am cumparat o masina de la un intermediar care a pretins ca are procura de vanzare data de propietarul acesteia si nu avea decat o procura pentru a circula cu ... (vezi toată discuția)