Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu angajat cu studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu angajat cu studii superioare

vreau sa angajez un economist la firma, care e salariul minim pe care pot sa-l dau?
Salariu minim pentru salariatii cu studii superioare este 1200RON, se preconizeaza pe 2010 sa creasca la 1234RON.
Daca il angajati cu norma intreaga, adica 8 ore, in general este de 1200 lei.
Dar sunt activitati pentru care acesta difera in functie de ramura economica in care se incadreaza firma.
Spre exemplu salariul minim trecut in Contractul de munca la nivel national in ramura comert, este de 650 lei, atunci pentru studii superioare o sa aveti 650 lei x 2 = 1300lei.
corneliamagda a scris:

Daca il angajati cu norma intreaga, adica 8 ore, in general este de 1200 lei.
Dar sunt activitati pentru care acesta difera in functie de ramura economica in care se incadreaza firma.
Spre exemplu salariul minim trecut in Contractul de munca la nivel national in ramura comert, este de 650 lei, atunci pentru studii superioare o sa aveti 650 lei x 2 = 1300lei.

Problema nu e data de ramura in care se incadreaza firma ci de faptul daca exista sau nu un contract la nivel de acea ramura sau unitate in care sa existe prevederi peste cele stipulate in contractul la nivel national,deci raspunsul corect mi se pare ca ar trebui sa fie minim 1200lei,sau minimul negociat la nivel inferior amplificat cu 2.

Coeficientul de ierarhizare pentru un post care prevede studii superioare este = 2 si se aplică la salariul minim negociat pe unitate. La salariul astfel rezultat se acorda spor vechime de minim 5% pentru 3 ani vechime şi maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de bază (functie de precederile CCM)
ondino a scris:

corneliamagda a scris:

Daca il angajati cu norma intreaga, adica 8 ore, in general este de 1200 lei.
Dar sunt activitati pentru care acesta difera in functie de ramura economica in care se incadreaza firma.
Spre exemplu salariul minim trecut in Contractul de munca la nivel national in ramura comert, este de 650 lei, atunci pentru studii superioare o sa aveti 650 lei x 2 = 1300lei.

Problema nu e data de ramura in care se incadreaza firma ci de faptul daca exista sau nu un contract la nivel de acea ramura sau unitate in care sa existe prevederi peste cele stipulate in contractul la nivel national,deci raspunsul corect mi se pare ca ar trebui sa fie minim 1200lei,sau minimul negociat la nivel inferior amplificat cu 2.

Daca activitatea firmei dumneavoastra este de comert, spre exemplu, sub nici o forma minimul nu va fi de 1200 lei, ci de 1300 lei.
De aceea am precizat ca trebuie sa va interesati care este minimul pentru activitatea pe care o desfasurati si sa aplicati coeficientul pentru studii superioare, adica 2.
Cornelia Tulpan, Contabil