Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... grila de salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

grila de salarizare

Grila de salarizare cuprinde salariile tarifare de incadrare din statele de plata sau sunt cele la care se aplica coeficientii minimi de ierarhizare plus sporurile?
Pt. mediul privat salariul minim a ramas tot 600 lei inmultit cu coeficientul minim de ierarhizare 1,2 = 720 lei?
miki.mihaela2006 a scris:

[...]
Pt. mediul privat salariul minim a ramas tot 600 lei inmultit cu coeficientul minim de ierarhizare 1,2 = 720 lei?

Da, conform CCM la nivel national. Insa, trebuie vazut ce este specificat si in CCM la nivel de ramura sau la nivelul unitatii, unde salariul minim ar putea fi mai mare.
coeficientii de ierarhizare se aplica la salariu minim stabilit pe unitate, in caz ca acesta lipseste se poate lua de baza salariu cel mai mic din aceea unitate.
@ctynn, ce spuneti dvs. este ceva nou pentru mine. Nu sunt de acord cu asta, dar ma voi documenta.

Sper sa nu ma insel, insa spuneti-mi: intr-o firma sunt angajate doua persoane cu studii superioare pentru care coeficientul de ierarhizare este 2 si au salariu de 1200 lei. Salariul cel mai mic din unitate este 1200 lei. Cand le aplic acestor salariati coeficientul la cel mai mic salariu din unitate?
CCMUN 2007-2010
Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1,
2. calificaţi = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2,
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri = 1,3,
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienţii de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate

referitor la salariul minim ce nu este stabilit prin CCM unitate opinia mea este ca acesta poate fii ( nu si obligatoriu ) asimilat cu cel mai mic salariu din acea unitate si aceasta s-ar putea aplica la firme ce au un nr. de sub 21 salariati desi si acestor unitati li se aplica un CCM la nivel superior si in care este stabilit un salariu minim.
Salariul minim brut pe unitate nu poate fi negociat sub salariul minim brut pe economie.
In conditiile in care la nivel de unitate nu exista incheiat CCM , atunci sunt aplicabile prevederile CCM incheiat la nivel superior ... daca o unitate nu are stabilit un salariu minim brut, atunci se poate lua in consideratie salariul minim brut pe economie ca fiind salariul minim negociat pe unitate.