Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim studii superioare

Buna seara .Sant administrator al unui SRL cu capital privat al unei comune .Trebuie sa angajez o contabila ce are studii superioare..Ce salariu pot sa-i dau si daca este obligatoriu sa-i aplic coeficientii si sa-i dau 1200 de lei /luna?Si daca da acest 12oo este net sau brut?Multumesc.
puteti sa ii dati 804
adica 670 plus coeficient de 1.2
adriannminea a scris:

puteti sa ii dati 804
adica 670 plus coeficient de 1.2

Acest coeficient nu are nicio baza legala ...de la 01.01.2011 nu mai exista CCMN.

@ epifanie
Puteti sa-i stabiliti orice salariu care este mai mare decat salariu minim brut pe economie (670 lei) ... coeficientii de ierarhizare care se pot aplica sunt cei prevazuti in ccm la nivel de angajator, in ccm la nivel de ramura de activitate aplicabil angajatorului sau in R.I.
pe site-ul ministerului muncii exista un comunicat
acolo scrie clar: intru-cat nu s-a semnat contractul colectiv se aplica vechii coeficienti

si aici
[ link extern ]
in stanga jos pe site e comunicatul cu salariile
Coeficientul ala nu era 2.0 pentru studii superioare ?
Si daca CCMN nu mai exista care e baza legala pentru stabilirea unor astfel de lucruri ?