Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa timbru recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa timbru recurs

Buna seara
Am o nedumerire in legatura cu taxa de timbru pe care trebuie sa o platesc intr-un recurs pentru o hotarare data intr-un proces pe care l-am inceput anul trecut, inainte de majorarea taxelor de timbru.
In februarie 2009 am depus o cerere pt partaj succesoral, pentru care am platit taxa de timbru in valoare de 19 lei, potrivit Legii 146/97, actualizata la data respectiva. S-a pronuntat sentinta si am declarat recurs, platind 50% din valoarea taxei de timbru platita in prima instanta.
Am primit citatia, cu mentiunea sa depun taxa judiciara de timbru raportata la valorile stabilite potrivit ultimelor modificari, survenite in cursul judecarii cauzei, adica 50% din din cuantumul de 3% din valoarea mostenirii.
Ce parere aveti, este corect?:rtfm::-/
Va multumesc!
treb sa platiti ,asta e legea taxelor..daca nu, se va respinge ca netimbrat suficient
Nu, nu este corect., principiul fiind ca legea civila nu retroactiveaza.Avand in vedere ca actiunea dvs. a fost introdusa inainte de ultima modificare a legii taxelor de timbru, este firesc sa timbrati pe legea veche si nu pe cea care iata a fost modificata in cursul procesului insa daca instanta nu are aceeasi parere va trebui sa va conformati, din pacate.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
@ simonette12
La fel am gandit si eu, ca actiunea fiind introdusa inainte de aceasta modificare, este normal sa timbrez potrivit legii in vigoare atunci. Altfel, ar fi insemnat ca in cursul solutionarii la prima instanta, odata cu modificarea taxei de timbru, in urma evaluarii masei partajabile de catre expert, sa-mi puna in vedere sa timbrez la valoare (3%).
Ce credeti ca pot invoca in sustinerea acestui punct de vedere?
colette2010, utilizator
puteti sa invocati ce vreti ,dar nu cred ca veti avea sanse de castig..cand e vb de luat banii....succes!
Ati avut situatii de acest gen?
Chiar ramane la latitudinea instantei?