Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... angajare absolventi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

angajare absolventi

vreau sa angajez un absoolvent care e si somer si sa beneficiez de subevntia de la ajofm (o suma lunara timp de 12 luni). As putea sa beneficiez si de prevederile oug 13/2010 (scutirea timp de 6 luni de contributii la angajarea somerilor)?
da puteti beneficia, va trebui sa luati legatura cu AJOFM de care apartineti in vederea intocmirii actelor. ( sa cititi cu atentie conditiile impuse - le gasiti in legea 76/2002 articolele 80 pana la 84)

[{*}] Art. 80.
[{*}] (1) Angajatorii care încadreazã în muncã pe duratã nedeterminatã absolvenþi ai unor instituþii de învãþãmânt sunt scutiþi, pe o perioadã de 12 luni, de plata contribuþiei datorate la bugetul asigurãrilor pentru ºomaj, aferentã absolvenþilor încadraþi, ºi primesc lunar, pe aceastã perioadã, pentru fiecare absolvent:
a) o sumã egalã cu valoarea indicatorului social de referinþã în vigoare la data încadrãrii în muncã, pentru absolvenþii ciclului inferior al liceului sau ai ºcolilor de arte ºi meserii;
b) o sumã egalã cu de 1,2 ori valoarea indicatorului social de referinþã în vigoare la data încadrãrii în muncã, pentru absolvenþii de învãþãmânt secundar superior sau învãþãmânt postliceal;
c) o sumã egalã cu de 1,5 ori valoarea indicatorului social de referinþã în vigoare la data încadrãrii în muncã, pentru absolvenþii de învãþãmânt superior.
(alineat modificat prin art. I pct. 25 din O.U.G. nr. 126/2008, în vigoare de la 14 octombrie 2008)
(2) Angajatorii care încadreazã în muncã pe duratã nedeterminatã absolvenþi din rândul persoanelor cu handicap primesc lunar, pentru fiecare absolvent, sumele prevãzute la alin. (1) pe o perioadã de 18 luni.
(3) Nu beneficiazã de prevederile alin. (1) ºi (2) angajatorii care au obligaþia, potrivit legii, de a încadra în muncã absolvenþi ai instituþiilor de învãþãmânt, pentru absolvenþii din aceastã categorie.
(articol modificat prin art. I pct. 35 din Legea nr. 107/2004 (publicatã la 19 aprilie 2004) în vigoare de la 18 iunie 2004)

NOTÃ:
Reproducem mai jos prevederile art. II din H.G. nr. 449/2009, în vigoare de la 30 aprilie 2009:
"Art. II. - (1) Drepturile prevãzute de art. 731 alin. (1) ºi art. 80 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru ºomaj ºi stimularea forþei de muncã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, solicitate începând cu data intrãrii în vigoare a Ordonanþei de urgenþã a Guvernului nr. 126/2008 privind modificarea ºi completarea unor acte normative în vederea eliminãrii legãturilor dintre nivelul drepturilor acordate din bugetul asigurãrilor pentru ºomaj ºi nivelul salariului de bazã minim brut pe þarã ºi al stabilirii mãsurilor de aplicare a unor regulamente comunitare, aprobatã prin Legea nr. 55/2009, în considerarea unor raporturi de muncã sau de serviciu stabilite înainte de data intrãrii în vigoare a acestei ordonanþe de urgenþã a Guvernului, se stabilesc în funcþie de valoarea salariului de bazã minim brut pe þarã garantat în platã în vigoare la data încadrãrii în muncã.
(2) Dreptul prevãzut de art. 75 din Legea nr. 76/2002, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, solicitat începând cu data intrãrii în vigoare a Ordonanþei de urgenþã a Guvernului nr. 126/2008, aprobatã prin Legea nr. 55/2009, în considerarea instalãrii într-o altã localitate înainte de data intrãrii în vigoare a acestei ordonanþe de urgenþã a Guvernului, se stabileºte în funcþie de valoarea salariului de bazã minim brut pe þarã garantat în platã în vigoare la data instalãrii."
Art. 81. - Mãsurile de stimulare prevãzute la art. 80 nu se acordã pe perioadele în care raporturile de muncã sau de serviciu sunt suspendate.

Art. 82. - În sensul prezentei legi, prin absolvent al unei instituþii de învãþãmânt se înþelege persoana care a obþinut o diplomã sau un certificat de studii, în condiþiile legii, în una dintre instituþiile de învãþãmânt gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat în condiþiile legii.

Art. 83. - (1) Angajatorii care încadreazã absolvenþi în condiþiile art. 80 sunt obligaþi sã menþinã raporturile de muncã sau de serviciu ale acestora cel puþin 3 ani de la data încheierii.
[{*}] (2) Angajatorii care înceteazã raporturile de muncã sau de serviciu ale absolvenþilor, anterior termenului prevãzut la alin. (1), sunt obligaþi sã restituie, în totalitate, agenþiilor pentru ocuparea forþei de muncã sumele încasate pentru fiecare absolvent plus dobânda de referinþã a Bãncii Naþionale a României în vigoare la data încetãrii raporturilor de muncã sau de serviciu, dacã încetarea acestora a avut loc din urmãtoarele motive:
[{*}] a) încetarea raportului de muncã în temeiul art. 55 lit. b), art. 56 lit. e) ºi f) ºi art. 65 din Legea nr. 53/2003, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare; (literã modificatã prin art. I pct. 26 din O.U.G. nr. 126/2008, în vigoare de la 14 octombrie 2008)
[{*}] b) încetarea raportului de serviciu în temeiul art. 97 lit. b), art. 98 alin. (1) lit. e) ºi art. 99 alin. (1) lit. a)-c) din Legea nr. 188/1999, republicatã. (literã modificatã prin art. I pct. 26 din O.U.G. nr. 126/2008, în vigoare de la 14 octombrie 2008)

(alineat modificat prin art. I pct. 22 din O.U.G. nr. 144/2005 (publicatã la 1 noiembrie 2005) în vigoare de la 1 ianuarie 2006)
[{*}] (3) Prevederile alin. (2) nu se aplicã în situaþia în care încetarea raporturilor de muncã sau de serviciu are loc din iniþiativa sau din motive imputabile angajatului. (alineat abrogat de la 18 iunie 2004 prin art. I pct. 37 din Legea nr. 107/2004 (publicatã la 19 aprilie 2004)
(4) Absolvenþii pot fi încadraþi în condiþiile art. 80, o singurã datã pentru fiecare formã de învãþãmânt, în termen de 12 luni de la data absolvirii studiilor.

Art. 84. - (1) În perioada celor 3 ani, prevãzutã la art. 83 alin. (1), absolvenþii pot urma o formã de pregãtire profesionalã, organizatã de cãtre angajator, în condiþiile legii.
(2) Cheltuielile necesare pentru pregãtirea profesionalã prevãzutã la alin. (1) vor fi suportate, la cererea angajatorilor, din bugetul asigurãrilor pentru ºomaj.

Art. 84-1. - (1) Angajatorii care, dupã îndeplinirea obligaþiei prevãzute la art. 83 alin. (1), menþin raporturile de muncã sau de serviciu cu absolvenþii încadraþi în condiþiile art. 80 primesc, pentru fiecare an de continuare a raporturilor de muncã sau de serviciu, un ajutor financiar egal cu suma aferentã contribuþiilor sociale datorate de angajatori pentru aceste persoane ºi virate, conform legii.
(2) Ajutorul financiar prevãzut la alin. (1) poate fi acordat pe o perioadã de cel mult 2 ani de la data îndeplinirii obligaþiei prevãzute la art. 83 alin. (1).
(3) Prin contribuþii sociale datorate de angajatori se înþelege contribuþia de asigurãri sociale, contribuþia de asigurare pentru accidente de muncã ºi boli profesionale, contribuþia pentru asigurãri sociale de sãnãtate ºi contribuþia de asigurãri pentru ºomaj.
(4) Ajutorul financiar prevãzut la alin. (1) se vireazã, la cerere, din bugetul asigurãrilor pentru ºomaj, angajatorilor care nu înregistreazã debite provenind din neplata contribuþiilor sociale, prin plata acestei sume, în termen de 90 de zile de la data aprobãrii cererii.

Art. 84-2. - Procedura pentru punerea în aplicare a prevederilor art. 84-1 se aprobã prin ordin al ministrului muncii, solidaritãþii sociale ºi familiei.
(articolele 84-1 ºi 84-2 introduse prin art. I pct. 2 din Legea nr. 580/2004, în vigoare de la 20 decembrie 2004)

lorelayold76, utilizator