Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajarea de someri pe L76/2002 si OUG 13/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajarea de someri pe L76/2002 si OUG 13/2010

Am o niste intrebari ref la angajarea de someri, poate ma puteti lamuri:

1. Daca angajez un somer peste 45 de ani, ca sa pot beneficia de 500 lei timp de 1 an de zile si scutirea de la plata contributiei la somaj a angajatorului, acest somer trebuie sa fie indemnizat sau neindemnizat? Daca este somer neindemnizat cat trebuie sa stea in aceasta situatie inainte de angajare?

2. Ref la OUG 13/2010. Un angajator poate beneficia atat de prevederile OUG 13/2010 cat si de cele ale L76/2002? ( Ma refer la scutirea de la plata contributiilor angajatorului din OUG 13/2010 si cei 500 lei/an zile din L76/2002).

3. Se incheie conventie cu AJOFM atat pt OUG 13/2010 cat si pt L76/2002?

4. Durata timpului de lucru trebuie sa fie de 8h sau poate fi incadrat si in timp partial?
1. Subventionarea locurilor de munca

Art. 85. - (1) Angajatorii care incadreaza in munca pe perioada nedeterminata someri in varsta de peste 45 de ani sau someri care sunt parinti unici sustinatori ai familiilor monoparentale sunt scutiti, pe o perioada de 12 luni, de plata contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj, aferenta persoanelor incadrate din aceste categorii, si primesc lunar, pe aceasta perioada, pentru fiecare persoana angajata din aceste categorii, o suma egala cu un salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare, cu obligatia mentinerii raporturilor de munca sau de serviciu cel putin 2 ani.