Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... valabilitate testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

valabilitate testament

buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu o informatie legata de valabilitatea unui testament autentificat.persoana care lasa prin testament are 73 de ani(reprezinta un impediment) detine 1/2 dintr-un apartament si nu are copii sau sot. are o sora si 4 nepoti de frati si surori si doreste sa lase jumatea ei de apartament unuia dintre nepoti. care sunt sansele sa poata primii bunul lasat prin testament si sa nu fie atacat de ceilalti 3 nepoti?

va multumesc anticipat
buna ziua .
indicat ar fi in acest caz , ca domnul care doreste sa incheie acel testament, sa se adreseze unui birou notarial pt. redactarea si autentificarea acestui act .
de asemenea, as recomanda sa existe o adeverinta medicala privind deplinatatea facultatilor mentale a testatorului .

Are toate sansele.
toate sansele.. nepotii daca sunt nepotid e frati sau sora nu pot ataca testamentul ptr ca nu sunt rezervatari
daca nu are mostenitori rezervatari (copii, parinti sau sot supravietuitor) o persoana poate dispune prin testament de tot patrimoniul. Procedura de urmat este cea data de roxanel.
Fratii si surorile defunctului, precum si descendentii din frati si surori, nu sunt mostenitori rezervatari, astfel ca nu au dreptul sa ceara reductiunea liberalitatilor. Concluzia e ca nu pot ataca testamentul, daca testatorul a fost in deplinatatea facultatilor mintale.