Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale aplicare lege441/2006 - iulie 2007
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

aplicare lege441/2006 - iulie 2007

azi a aparut pe "revistapresei.ro' stirea:

"aplicarea modificarilor de statut generate de legea de modificare a legii 31/1990 se prelungeste cu sapte luni) finele lunii iulie 2007.

stie cineva daca este adevarat si care este actul normativ ?

va multumesc,
adinka
nu este decit un proiect de modificare a legii 31 /1990 si care se afla publicat pe site /ul mj, pentru dezbatere publica pina pe 23 feb 2007. Acolo este vorb a de un termen de 7 luni de la intrarea in vigoare a respecivei oug, in cadrul caruia actualele c.a. trebuie sa puna in aplicare dipozitiile legale privind suspendarea sau incetarea contractelor de munca ale admin. Dar e doar un proiect, care chiar daca se adopta prin oug, mtrebuie la un moment dat sa treaca prin parlament pentru a deveni lege. Deci e un drum lung, pentru moment se aplica L 441 /2006, cu toate aberatiile ei.
~ Conținut șters la cerere ~
eu zic sa te apuci sa le faci, ca nu se stie ce va fi cu ordonanta asta cu cele 7 luni;)
Sa spunem ca trebuiau facute pina la 01.12.2006 Itm au acceptat si incetari ale c.i.m. pentru admin si directori pina la 01. 01.2007 si normal ca vor accepta si dupa pt ca majoritatea sa vor face respectivele mod in cadrul AGA anuale, desi suspendarile de c.i. se puteau face prin dec ca

nu este decit un proiect de modificare a legii 31 /1990 si care se afla publicat pe site /ul mj, pentru dezbatere publica pina pe 23 feb 2007. Acolo este vorb a de un termen de 7 luni de la intrarea in vigoare a respecivei oug, in cadrul caruia actualele c.a. trebuie sa puna in aplicare dipozitiile legale privind suspendarea sau incetarea contractelor de munca ale admin. Dar e doar un proiect, care chiar daca se adopta prin oug, mtrebuie la un moment dat sa treaca prin parlament pentru a deveni lege. Deci e un drum lung, pentru moment se aplica L 441 /2006, cu toate aberatiile ei.

de fapt legea a fost publicata in 2006 si a intrat in vigoare incepand cu 01.12 2006 sau 01.01.2007 nu stiu exact.
Cat priveste termenul de 9 luni, acest termen este dat pentru ca SA-urile sa stabileasca daca merg pe sistemul unitar sau dualist