avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... un albanez care a obtinut rezidenta romana poate sa ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

un albanez care a obtinut rezidenta romana poate sa mearga in UE?

Sunt casatorita cu un cetatean albanez si am optat pentru rezidenta pe teritoriul Romaniei. Dupa obtinerea rezidentei putem merge in Italia fara viza? dar in albania?
Daca cetateanul albanez are resedinta numai,nu poate merge fara viza in Italia deoarece nu are cetatenia romana.
Nu cunosc sa existe vreun acord intre Romania si Albania,cu privire la circulatia fara transfrontaliera,fara vize,deci pentru dvs.trebuieste viza.
88ana a scris:

Sunt casatorita cu un cetatean albanez si am optat pentru rezidenta pe teritoriul Romaniei. Dupa obtinerea rezidentei putem merge in Italia fara viza? dar in albania?



Nu, intrucat nu are cetatenie romana .... prin urmare, pentru a calatori in UE îi trebuie viza.
nu sa calatoreasca singur sa mergem impreuna pentru cateva zile,ii trebuie viza?

88ana a scris:

nu sa calatoreasca singur sa mergem impreuna pentru cateva zile,ii trebuie viza?




Raspunsul este acelasi.
Nu,fara viza.
88ana a scris:

nu sa calatoreasca singur sa mergem impreuna pentru cateva zile,ii trebuie viza?




Pentru statele membre UE ii trebuie viza ...pentru Albania nu cred ca-i trebuie viza deoarece este cetatean albanez.

Alte discuții în legătură

Strain,apatrid saed saed buna ziua,sunt strain traiesc in romania,sunt apatrid,nu detin o cetatenie nici o tara,acum sunt casatorit cu o romanca ,vreau sa stiu daca am acelasi drept ca ... (vezi toată discuția)
Casatorie cu cetatean albanez anny-marry anny-marry buna ziua!as vrea sa stiu care sunt pasii si actele necesare ptr o casatorie in romania cu un cetatean albanez.si daca acesta facandu-i domiciliul in romania ... (vezi toată discuția)
Calatoria unuio cetatean turc casatorit cu o romanca ce locuieste intr-un stat schengen Mirelasavas Mirelasavas Am si eu o intrebare! Sunt casatorita cu un cetatean Turc, locuiesc in Germania, am viza permanenta, lucrez aici am un venit destul de bun si ma intreb daca ... (vezi toată discuția)