Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... As vrea sa stiu daca am dreptul la mostenire din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

As vrea sa stiu daca am dreptul la mostenire din partea tatalui meu.

Mama mea s-a despartit de tatal meu cand eu aveam trei ani.Tatal s-a recasatorit si are un baiat.As vrea sa stiu daca am dreptul la mostenire dupa moartea lui deoarece i-am purtat numele pana m-am casatorit.ce drept am?Multumesc.
Aveti toate drepturile unui descendent. Nu are legatura divortul parintilor cu dreptul dumneavoastra. Daca sunteti descendentul celui care lasa mostenirea, aveti cel putin dreptul la rezerva succesorala, in cazul dezmostenirii de catre cel care a lasat respectiva mostenire.
Aveti toate drepturile, indiferent de ce nume purtati acum, tot copilul lui ati ramas.
Sunteti mostenitor rezervatar, asta inseamna ca puteti ataca orice act pe care l-ar face in favoarea cuiva ( de exemplu daca lasa testament sotiei actuale sau copiiilor din a doua casatorie).
in caz de deces al tatalui dvs., vocatie succesorala la succesiunea acestuia veti avea dvs., fratele vitreg al dvs. si sotia supravietuitoare.