avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... As vrea sa stiu daca am dreptul la mostenire din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

As vrea sa stiu daca am dreptul la mostenire din partea tatalui meu.

Mama mea s-a despartit de tatal meu cand eu aveam trei ani.Tatal s-a recasatorit si are un baiat.As vrea sa stiu daca am dreptul la mostenire dupa moartea lui deoarece i-am purtat numele pana m-am casatorit.ce drept am?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 13:08, 21 Aprilie 2010
Aveti toate drepturile unui descendent. Nu are legatura divortul parintilor cu dreptul dumneavoastra. Daca sunteti descendentul celui care lasa mostenirea, aveti cel putin dreptul la rezerva succesorala, in cazul dezmostenirii de catre cel care a lasat respectiva mostenire.
Aveti toate drepturile, indiferent de ce nume purtati acum, tot copilul lui ati ramas.
Sunteti mostenitor rezervatar, asta inseamna ca puteti ataca orice act pe care l-ar face in favoarea cuiva ( de exemplu daca lasa testament sotiei actuale sau copiiilor din a doua casatorie).
in caz de deces al tatalui dvs., vocatie succesorala la succesiunea acestuia veti avea dvs., fratele vitreg al dvs. si sotia supravietuitoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament grazzia grazzia Buna ziua! Daca eu sunt fata din prima casatorie a mamei mele (mama mea fiind in viata) si mi-a facut un testament (cum ca imi lasa mie toate bunurile) ... (vezi toată discuția)
Mostenire: parintele poate face testament in favoarea altei persoane decat copilul sau poate vinde ceea ce are? cristel52 cristel52 Un parinte are dreptul de a-si dezmostenii copiii, lasand un testament unei alte persoane, fie ea nepot sau stranepot ? Cat traiste parintel are dreptul sa ... (vezi toată discuția)
Drepturi de succesiune elenamitroi elenamitroi Buna ziua, Am fost casatorita, in urma casatoriei a rezultat 1 copil care a ramas la mine. Am achizitionat un apartament si am mai mostenit un apartament prin ... (vezi toată discuția)