Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

concubinaj

Buna seara
Va rog sa ma ajutati intr-o problema delicata.
Parintii mei au trait in concubinaj timp de aproape 40 de ani,si au rezultat 2 copii pe care iau crescut cu mare grija si tandrete.Pe perioada convetuirii,mai exact mama a primit de la intreprinderea la care lucra ,un apartament cu 2 camere ,ulterior dupa ani '90 a fost cumparat de ambi parintii ,dar pe numele ei in care am locuit cu totii in ia.Pe parcursul anilor sau facut imbunatatiri in apartament pe cheltuiala lor cu putinul pe care l-au avut.Mentionez ca noi,copii purtam numele tatalui.Intre timp unul din copii sa casatorit si traieste impreuna cu familia intemeiata in alta casa al lor.Cum ironia sortii nu te anunta,mama a decedat pe neasteptate.Acum stau in apartamentul mamei impreuna cu tata.Intrebarea mea este:
1.Tata-l meu are dreptul la apartament prin succesiune,sau cine are dreptul cand se face succesiunea.
2.Nu se poate trece apartamentul pe numele tatalui cu acordul ambilor copii?
Cei 2 copii sunt succesorii mamei, nu si concubinul. Trebuie sa dezbateti succesiunea, apoi faceti ce doriti cu partea dvs .
buna seara.
aparatmentul este bunul propriu al mamei.
dvs, copiii,puteti solicita dezbaterea succesiunii.
tatal dvs poate invoca cel mult un drept de creanta, pe care dvs sa il recunoasteti si ulterior sa faceti un act de dare in plata.
ContSters97658, utilizator
Copii sunt ai ambilor parinti
Numai cei doi copii au dreptul la imobilul respectiv, pentru ca bunul a fost achizitionat pe numele mamei dvs. iar calitatea sa a fost de bun coachizit si nu de bun comun asa cum ar fi fost in cazul incheierii unei casatorii si apoi a achizitiei.
Prin urmare fiecare va avea o cota de 1/2, iar sa vindeti impreuna imobilul tatalui, nu va sfatuiesc.Cata vreme exista intelegere intre dvs. si tatal dvs. nu vad nici o problema in a ramane in acte dvs. si fratele sau sora.
In caz de nu se face succesiunea,ce se poate intampla?