Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Legislatia UE ,reglementari si legi cu privire la ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Legislatia UE ,reglementari si legi cu privire la vanzare energie electrica catre stat

Buna ziua.Ca sa intru in subiect:Doresc sa construiesc pe terenul meu un grup de module fotovoltaice de capacitate medie iar energia suplimentara (cea neconsumata)sa o vand la stat.
Ma intereseaza legislatia UE cu privire la acest aspect cat si legea romana(prevederi,metode de aplicabilitate,etc).Daca stie cineva ,va rog sa ma indrumati.Va multumesc!
Legea aplicabila in domeniiul energiei electrice este legea 13/2007 privind energia electrica.Mai sunt cateva ordine emise de ANRE . Intrati pe site-ul ANRE le veti gasi acolo . Pentru a introduce energie electrica in SEN ( Sistemul Energetic National) aveti nevoie de o licenta emisa de ANRE . Este o treaba destul de complicata carre necesita fonduri consistente si intermedierea proprietarului retelei electrice .