Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salut, Am următoarea situație. In vederea obținerii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salut, Am următoarea situație. In vederea obținerii autorizației ...

Salut,

Am următoarea situație. In vederea obținerii autorizației de construire am obținut de la e-distributie muntenia aviz amplasament favorabil. Mai mult in el am negru pe alb scris ca ma pot conecta la rețeaua electrică deja existentă.

Cand am facut demersurile pt atr am primit un răspuns sec ca reteaua e la mai mult de 100 de m si este necesară extinderea de rețea.

Cum pot proceda având în vedere că în baza avizului de amplasament eu m-am apucat sa fac investiția (destul de considerabila) si acum ma trezesc ca trebuie sa-mi bat capul cu extinderea de rețea pentru care nici macar n-au binevoit sa-i dea un deviz estimat ca sa stiu la ce ma inham. Nu vorbesc de cat va dura...
Nu are treaba subiectul cu asociatiile de proprietari dar va raspundem.
Stati la casa sau la bloc? ce putere ati cerut la E-distributie ?
Unde exact la Enel ati facut cererea de bransament?
Raspunsul sec dat de vreun idiot de angajat nu exista in realitate. In baza cereri facute se emite o factura de ATR. Dupa ce achitati factura se emite un ATR. Pana la emiterea unul ATR vine un angajat la fata locului care stabileste solutia .
Din LEA- linie electrica aeriana va pot da maxim 30kw iar restul de puteri pana la 100kw maxim va pot da din puct de transformare.
Nu conteaza cat de departe este, ca ei va vor emite un ATR indiferent ca necesita sau nu extinderea retelei.
Este obligatoriu sa va dea solutia. adica sa emita ATR, apoi sa dea curs bransarii
Daca faceati cererea in 2021 cand era valabil ordinul 17 era gratuit pana la 2500metri=2.5km.
Acum este ordinul 18 partial "gratiut" unde un bransament mediu trifazat este 1460lei si o parte din consturi sunt subventionate.
La fel si la gaz unde este tot un ordin 18 si este la fel partial gratuit.
Apa este singura unde bransamentul este inca gratuit desi firmele de apa nu spun sau nu cunosc acest lucru . La fel si primariile care nu asigura fondurile gratuite conform legii.
w_v_w_v, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Este vorba de o casa p+1 in constructie, deci am nevoie de putere sub 30kw. Am plătit taxa pt atr, a venit intradevar un reprezentant enel sa vada situatia din teren, si apoi mi-au restituit taxa in urma e-mailului cum ca sunt mai departe de 100 m de rețea, fără să dea nici o soluție in afara de extindere retea. Locația unde construiesc este sectorul 3.

In realitate distanță intre locul de consum sinretea e de 130 m. Dar mi se pare nedrept ca in avizul de amplasament au spus că mă pot conecta la rețeaua existentă si acum spun ca nu se mai poate.

Am inteles . Ati facut cererea unde (la un sediu sau online?)
Va sfatuiesc sa faceti online. Creati un cont apoi faceti cererea. E de preferat sa cereti 30KW intrucat pe viitor daca se trece la masini electrice veti avea nevoie. O statie de incarcare la momentul asta are de la 22kw in sus.
Dacia Spring e singura ca incarca cu abia 11kw pe ora.
Daca aveti raspunsul scris online sau pe foaie faceti va rog o plangere la anre@anre.ro
Daca nu aveti raspuns scris pe foaie sau online faceti din cont cum v-am spus si cereti online iarasi. Apoi pe baza raspunsului sau daca nu se emite ATR in 30 zile scrieti intai la anre@anre.ro si la ei la reclamatii.muntenia@e-distributie.com si inforacordaremuntenia@e-distributie.com ca astea sunt singurele mailuri ale ENEL Distributie.
Singurele motive pentru care nu pot emite un ATR sunt astea:

Art. 22. -
(1) Operatorul de reţea are obligaţia de a comunica în scris solicitantului, în cadrul termenului prevăzut la art. 20 alin. (1), imposibilitatea de a emite avizul tehnic de racordare şi motivele justificate ale refuzului, în următoarele situaţii:

a) satisfacerea cererii utilizatorului ar afecta siguranţa SEN prin nerespectarea normelor tehnice şi a standardelor de performanţă prevăzute în reglementările tehnice în vigoare;

b) nu a fost respectat avizul de amplasament, respectiv obiectivul prevăzut la locul de producere/consum este amplasat în zona de protecţie sau de siguranţă a reţelei electrice, şi nu sunt îndeplinite condiţiile de coexistenţă a instalaţiilor operatorului de reţea cu obiectivul respectiv.

(2) Condiţiile de emitere a avizelor de amplasament se reglementează de către autoritatea competentă.

===============================
in LEGEA nr. 123 din 10 iulie 2012 a energiei electrice și a gazelor naturale scrie la articolul 25

ART. 25
Accesul la rețeaua electrică
(1) Deținătorul de licență și clientul final au acces reglementat la rețelele electrice de interes
public. Accesul la rețelele electrice de interes public reprezintă un serviciu obligatoriu, în condiții
reglementate, pe care trebuie să-l îndeplinească operatorul de transport și de sistem, precum și
operatorul de distribuție.
(2) Accesul la rețea poate fi restricționat numai dacă racordarea afectează siguranța SEN, prin
nerespectarea normelor tehnice și a standardelor de performanță prevăzute în reglementările
tehnice în vigoare sau în cazul în care operatorul de transport ori de distribuție nu dispune de
capacitățile necesare. Refuzul trebuie motivat și justificat în mod corespunzător pe criterii
obiective, din punct de vedere tehnic și economic, conform reglementărilor emise de autoritatea
competentă.
(3) Disputele privind accesul la rețeaua electrică se soluționează de autoritatea competentă prin
emiterea unei decizii obligatorii pentru părți, în termen de două luni de la primirea sesizării sau
plângerii.
(4) Realizarea de linii electrice directe și accesul la acestea se reglementează de autoritatea
competentă.

==========================
ne mai anunti evolutia pe parcurs. pe site la ANRE gasiti tot ce va trebuie.
w_v_w_v, utilizator
in regula. multumesc frumos pentru toate informatiile si timpul acordat. Am depus cerere online pt atr si am si facut sesizare catre e-dstributie. astept un raspuns din partea lor, iar daca nu vine in termin de 30 de zile ma voi adresa anre-ului. din cate imi dau seama nu sunt in nici una din situatiile de a nu-mi emite atr. Revin cu update in momentul in care primesc raspuns.