avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1778 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deranjarea linistii publice... reparatii zgomotoase
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deranjarea linistii publice... reparatii zgomotoase

De un an intreg, in scara in care locuiesc se fac reparatii foarte zgomotoase. 5 vecini au decis sa-si puna centrale, sa se izoleze termic, dar nu in acelasi timp, cum termina unul, incepe altul. Constructori vin de la 7 dimineata si termina abia la 8, uneori chiar la 9 noaptea, in aproape fiecare zi (exceptie facand duminicile, saptamana Pastelui si 2 saptamani de Craciun). Darama ziduri, bat, plus ca la intervale de o ora jumate 2 dau drumu si la masina de gaurit.
Televizorul nu se aude de cat zgomot fac, a trebuit sa-mi cumpar casti antifonice ca sa pot sta in casa, de dormit nici nu se pune problema. #-o
Am incercat sa vorbesc cu ei, de fiecare data promit ca au terminat si a doua zi incep iar.

Sunt studenta, am ore dupa amiaza si invat mai bine noaptea, asa ca nu ma pot culca chiar de la 8 si nu mai pot sa dorm cate 4-5 ore pe noapte...

Vreau sa chem politia sau sa-i reclam pentru deranjarea linistii publice, dar nu stiu unde sa fac reclamatie, nici daca am dreptul. Daca sun la politie ii amendeaza sau ii pot face sa inceteze?:(
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 21:10, 21 Aprilie 2010
Chemati Politia si vor fi amendati conform Legii 61/1991
Art. 2. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
28) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
29) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice situate in imobile cu destinatia de locuinte sau in imediata vecinatate a acestora;
291). organizarea de petreceri cu caracter privat si utilizarea de aparatura muzicala la intensitate de natura a tulbura linistea locuitorilor, in corturi, alte amenajari sau in spatiu neacoperit, situate in perimetrul apropiat imobilelor cu destinatia de locuinte sau cu caracter social, in mediul urban;
Daca deranjul se face dupa ora 22.ooo puteti face reclamatie la politie. Oricum, ora 8, 9 seara nu este chiar noaptea.
Probabil ca stati cu chirie acolo, daca ati fi proprietar si ati face renovari, tot asa ar suferi o perioada si vecinii.
Consolati-va cu ideea ca se va termina odata, oricum daca respecta orele de odihna, nu este nimic ilegal sa renovezi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vecini galagiosi Vio506 Vio506 Stau intr-o curte comuna. Un vecin își aduce toți prietenii ,beau și dau drumul la muzica, de dimineața până seara zilnic , de săptămâni. Mă ... (vezi toată discuția)
Legea privind linistea folette folette De ani de zile tot auzim diverse variante referitoare la orele de liniste. Care este varianta corecta? intre ce ore precizeaza legea ca vecinii nu au voie sa ... (vezi toată discuția)
Ce spune legea 61/1991 despre restaurantele în aer liber în ... VioletaGH VioletaGH Ce spune legea 61/1991 despre restaurantele în aer liber în privința ordini și liniștii publice 2023 (vezi toată discuția)