Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legea privind linistea
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legea privind linistea

De ani de zile tot auzim diverse variante referitoare la orele de liniste. Care este varianta corecta? intre ce ore precizeaza legea ca vecinii nu au voie sa te deranjeze cu zgomotul? are administratia blocurilor vreo putere prin care poate sili vecinii sa nu depaseasca limita de decibeli? (daca exista asa ceva in lege). unde anume poate interveni politia?

va multumesc!
Legea 61 pe 1991 reglementează problema pusă de dvs.

[ link extern ]

25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;

26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;

27) organizarea de petreceri cu caracter privat si utilizarea de aparatura muzicala la intensitate de natura a tulbura linistea locuitorilor, in corturi, alte amenajari sau in spatiu neacoperit, situate in perimetrul apropiat imobilelor cu destinatia de locuinte sau cu caracter social, in mediul urban;

28) alungarea din locuinta comuna a sotului sau sotiei, a copiilor, precum si a oricarei alte persoane aflate in intretinere;

29) nerespectarea masurilor de ordine luate de organele competente in caz de calamitati naturale sau alte pericole publice;

legea 61/1991

art 28 si 29

28) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;

29) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice situate in imobile cu destinatia de locuinte sau in imediata vecinatate a acestora;
Tarzan2012, utilizator
Legea nr. 61/1991 (Actualizata 2008), pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice
Forma Republicata in 2011 a Legii 61/2011 >>>>>>
Art. 1. - Pentru asigurarea climatului de ordine si liniste publica necesar desfasurarii normale a activitatii economice si social-culturale si promovarea unor relatii civilizate in viata cotidiana, cetatenii sunt obligati sa aiba un comportament civic, moral si responsabil, in spiritul legilor tarii si al normelor de convietuire sociala.
Art. 2. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
29) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice situate in imobile cu destinatia de locuinte sau in imediata vecinatate a acestora;
291). organizarea de petreceri cu caracter privat si utilizarea de aparatura muzicala la intensitate de natura a tulbura linistea locuitorilor, in corturi, alte amenajari sau in spatiu neacoperit, situate in perimetrul apropiat imobilelor cu destinatia de locuinte sau cu caracter social, in mediul urban;

La nivelul fiecarui condominiu,reprezentantii legali prin regulamentul de ordine interioara care se afiseaza la nivelul tuturor afisierelor/scarilor se pot impune norme de respectare programului de liniste suplimentar
Politia nu detine aparatura tehnica pentru constatarea decibelilor

va multumesc pentru raspuns....dar era foarte interesanta partea cu programul din timpul zilei... am vazut ca cineva zice si de intervalul 13-14 de care am tot auzit si eu. este corect acest interval sau nu? ca o concluzie....are voie vecinul sa dea muzica tare astfel incat sa ne scoata din casa in timpul zilei? daca chem politia ..poate primi el amenda pentru asta?
Varianta legii modificată în 2011 , cea din care v-am citat, interzice zgomotul în intervalul orar 13-14.
Vecinul nu are voie în intervalele orare menţionate în lege să tulbure liniştea în bloc.
Dacă face acest lucru, ar fi indicat să apelaţi organele de poliţie.