Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenintare cu reclamatie la politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenintare cu reclamatie la politie

Exista posibilitatea de a fi reclamata la politie [ chiar de catre un politist ] din cauza
intarzierii platii unei sume de bani, imprumutate de la acesta [cu dobanda de 10%
pe luna! ],din care nu am putut plati la termen ci doar o parte din dobanda.
Precizez ca am discutat cu persoana respectiva despre problemele ce au intervenit,
si a fost de acord cu o amanare,bineinteles cu o dobanda mai mare.
Acum a inceput cu hartuire [ telefonica,vizite la domiciliu ] si a spus ca o sa faca
reclamatie la politie.
mda, poate sa se duca, dar sa zica ce, inselaciune? nu se dovedeste
aveti contract de imprumut cu el?
daca nu aveti contract, spuneti-i ca inghetati dobanda, sa zica merci sa-si ia banii lui inapoi. daca nu intelege, mergeti si faceti plangere pt amenintare, puteti sa si scrieti ca recunoasteti o datorie de..
da, posibilitatea exista , intrebarea mea este daca dobanda de 10% a fost consemnata in vre un inscris? asta pentru ca nu are voie si inseamna Camatarie interzisa prin lege
Poate sa faca o actiune pentru pretentii la instanta, prin care sa pretinda sa-i returnati suma imprumutata si cheltuieli de judecata. Cu dobanda... nu stiu cum va face... sa nu se interpreteze ca face camatarie, tocmai un politist...
viodn a scris:

Exista posibilitatea de a fi reclamata la politie [ chiar de catre un politist ] din cauza
intarzierii platii unei sume de bani, imprumutate de la acesta [cu dobanda de 10%
pe luna! ],din care nu am putut plati la termen ci doar o parte din dobanda.
Precizez ca am discutat cu persoana respectiva despre problemele ce au intervenit,
si a fost de acord cu o amanare,bineinteles cu o dobanda mai mare.
Acum a inceput cu hartuire [ telefonica,vizite la domiciliu ] si a spus ca o sa faca
reclamatie la politie.

O reclamatie la poilitie nu il ajuta cu nimic.
Indines are dreptate.Nu are ce sa faca.

avocat Claudiu Lascoschi
ori are contract de imprumut pe toata suma adica cu dobanda cu tot, ori nu are deloc contract
dobanda oricum nu e trecuta separat. nu ca e ilegal sa percepi dobanda, ci ca nu plateste din ei la stat. stiti cum e, nu platesti taxe la stat e bisnita, platesti, e business