avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenintare cu reclamatie la politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenintare cu reclamatie la politie

Exista posibilitatea de a fi reclamata la politie [ chiar de catre un politist ] din cauza
intarzierii platii unei sume de bani, imprumutate de la acesta [cu dobanda de 10%
pe luna! ],din care nu am putut plati la termen ci doar o parte din dobanda.
Precizez ca am discutat cu persoana respectiva despre problemele ce au intervenit,
si a fost de acord cu o amanare,bineinteles cu o dobanda mai mare.
Acum a inceput cu hartuire [ telefonica,vizite la domiciliu ] si a spus ca o sa faca
reclamatie la politie.
Cel mai recent răspuns: viodn , utilizator 12:26, 22 Aprilie 2010
mda, poate sa se duca, dar sa zica ce, inselaciune? nu se dovedeste
aveti contract de imprumut cu el?
daca nu aveti contract, spuneti-i ca inghetati dobanda, sa zica merci sa-si ia banii lui inapoi. daca nu intelege, mergeti si faceti plangere pt amenintare, puteti sa si scrieti ca recunoasteti o datorie de..
da, posibilitatea exista , intrebarea mea este daca dobanda de 10% a fost consemnata in vre un inscris? asta pentru ca nu are voie si inseamna Camatarie interzisa prin lege
Poate sa faca o actiune pentru pretentii la instanta, prin care sa pretinda sa-i returnati suma imprumutata si cheltuieli de judecata. Cu dobanda... nu stiu cum va face... sa nu se interpreteze ca face camatarie, tocmai un politist...
viodn a scris:

Exista posibilitatea de a fi reclamata la politie [ chiar de catre un politist ] din cauza
intarzierii platii unei sume de bani, imprumutate de la acesta [cu dobanda de 10%
pe luna! ],din care nu am putut plati la termen ci doar o parte din dobanda.
Precizez ca am discutat cu persoana respectiva despre problemele ce au intervenit,
si a fost de acord cu o amanare,bineinteles cu o dobanda mai mare.
Acum a inceput cu hartuire [ telefonica,vizite la domiciliu ] si a spus ca o sa faca
reclamatie la politie.


O reclamatie la poilitie nu il ajuta cu nimic.
Indines are dreptate.Nu are ce sa faca.

avocat Claudiu Lascoschi
ori are contract de imprumut pe toata suma adica cu dobanda cu tot, ori nu are deloc contract
dobanda oricum nu e trecuta separat. nu ca e ilegal sa percepi dobanda, ci ca nu plateste din ei la stat. stiti cum e, nu platesti taxe la stat e bisnita, platesti, e business

Alte discuții în legătură

Hartiure si intimidare ! viodn viodn nu am nici un contract .am facut doar o hartie scrisa de mana din care reiese ca un politist m-a imprumutat cu suma de 1500 euro ,pt 5 luni. [din aceasta ... (vezi toată discuția)
Camatarie acceptata de instantele romanesti corduneanunarcis corduneanunarcis in anul 2007 am imprumutat suma de 4000 euro pentru care am lasat garantie un pamant de 100 000 euro la vremea respectiva. dobinda era de 15 la suta pe luna. ... (vezi toată discuția)
Am împrumutat unei persoane 10000 de euro acum 10 ani în baza unui contract de mână Ramonap Ramonap Am împrumutat unei persoane 10000 de euro acum 10 ani în baza unui contract de mână între mine și el. Persoana respectiva s.a angajat să plătească ... (vezi toată discuția)