Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

am nevoie de informatii autorizate privind urmatoarea problema

nu mai lucrez din 7 sept 2009, sunt in somaj de o luna si insarcinata in 12 saptamani.
ma intereseaza daca in noiembrie cand voi naste voi beneficia de indemnizatie crestere copil (cea de 600 lei)
E bine sa mergeti sa va faceti contract de asigurare...dupa ce va expira perioada de somaj.
multumesc pt raspunsul prompt numai ca se pare ca nu mai inteles. de o luna iau somaj deci va expira dupa ce voi naste.
pot face contract de asigurare pentru perioada din urma?!
Din sept. si pana ati intrat in somaj ati realizat venituri supuse impozitarii? Ca sa beneficiati de indemnizatie crestere copil trebuie sa aveti realizat 12 luni anterior nasterii copilului venituri profesionale supuse impozitarii. Se iau in calcul si lunile in care ati beneficciat de somaj.
din sept pana acum nu am realizat venituro supuse impozitarii.

as putea plati din urma aceasta contributie pana in momentul intrarii in somaj?
Acordarea indemnizatiei pentru CCC pana la 2 ani nu este conditionata de plata contributiilor, asa ca degeaba le veti plati (daca s-ar putea asta).