avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

am nevoie de informatii autorizate privind urmatoarea problema

nu mai lucrez din 7 sept 2009, sunt in somaj de o luna si insarcinata in 12 saptamani.
ma intereseaza daca in noiembrie cand voi naste voi beneficia de indemnizatie crestere copil (cea de 600 lei)
Cel mai recent răspuns: mihaitzab , utilizator 19:20, 29 Aprilie 2010
E bine sa mergeti sa va faceti contract de asigurare...dupa ce va expira perioada de somaj.
multumesc pt raspunsul prompt numai ca se pare ca nu mai inteles. de o luna iau somaj deci va expira dupa ce voi naste.
pot face contract de asigurare pentru perioada din urma?!
Din sept. si pana ati intrat in somaj ati realizat venituri supuse impozitarii? Ca sa beneficiati de indemnizatie crestere copil trebuie sa aveti realizat 12 luni anterior nasterii copilului venituri profesionale supuse impozitarii. Se iau in calcul si lunile in care ati beneficciat de somaj.
din sept pana acum nu am realizat venituro supuse impozitarii.

as putea plati din urma aceasta contributie pana in momentul intrarii in somaj?
Acordarea indemnizatiei pentru CCC pana la 2 ani nu este conditionata de plata contributiilor, asa ca degeaba le veti plati (daca s-ar putea asta).

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil claudia87 claudia87 Situatia mea este urmatoarea: am absolvit facultatea in iunie 2009. Din octombrie am inceput cursurile de master la zi iar in decembrie m-am angajat pe ... (vezi toată discuția)
Concediu de paternitate costysv costysv Pot beneficia de concediul de paternitate daca tatal si mama copilului nu sunt casatoriti? Mama poate beneficia de indemnizatia pt.cresterea copilului daca ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie cresterea copilului din pensie de handicap VALI_H VALI_H beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului daca am pensie pentru handicap? (vezi toată discuția)