Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... intreprindere idividuala - cafe-bar
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

intreprindere idividuala - cafe-bar

Sunt asociat unic la un SRL cu activitatea cafe-bar si doresc infiintarea unei intreprinderi individuale ,cu acelasi obiect de activitate.Ce fel de pregatire(diploma)este necesara?
Aceeasi ca la SRL.
respuns gresit . ai nevoie de calificare ca barman-ospatar sau 2 ani vechime in munca
Documentatia de sustinere a cererii de inregistrare in registrul comertului si de autorizare a functionarii intreprinderii individuale:
1. Carte de identitate sau pasaport al titularului intreprinderii individuale - fotocopie certificata olograf de catre titular privind conformitatea cu originalul
2. Document care sa ateste drepturile de folosinta asupra sediului profesional, precum contract de inchiriere, comodat, certificat de mostenitor, contract de vanzare-cumparare, declaratie de luare in spatiu sau orice alt act juridic care confera dreptul de folosinta etc. - copie legalizata
3. Declaratie pe propria raspundere care sa ateste indeplinirea conditiilor legale de functionare prevazute de legislatia speciala din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului si protectiei muncii
4. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atesta pregatirea profesionala, daca aceasta este ceruta, potrivit unor prevederi legale speciale
5. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atesta experienta profesionala, daca este cazu