Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Doresc sa-mi infiintez o afacere de familie
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Doresc sa-mi infiintez o afacere de familie

Doresc sa-mi infiintez o afacere familiala s-au sa-mi iau o autorizatie de persoana fizica autorizata in domeniul executarii de rulouri exterioare,usi de garaj tip rulou si montaj de tamplarie pvc si al. Ce acte imi trebuiesc si unde trebuie sa merg sa obtin aprobarile si autorizatia da functionare ? Mentionez ca spatiu suficient detin in jud.ILFOV pentru desfasurarea activitatii .. MULTUMESC ...=D>=D>=D>
OPREANICOLAE, utilizator
Consultati OUG 44/2008 privind desfãsurarea activitãtilor economice de cãtre persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale si întreprinderile familiale -republicata.
ANEXA:
1. Documentatia de sustinere a cererii de înregistrare în registrul comertului si de autorizare a functionãrii PFA
1.1. Carte de identitate sau pasaport - fotocopie certificatã olograf de cãtre titular privind conformitatea cu originalul
1.2. Document care sã ateste drepturile de folosintã asupra sediului profesional, precum contract de închiriere, comodat, certificat de mostenitor, contract de vânzare-cumpãrare, declaratie de luare în spatiu sau orice alt act juridic care conferã dreptul de folosintã etc. - copie legalizatã
1.3. Declaratie pe propria rãspundere care sã ateste îndeplinirea conditiilor legale de functionare prevãzute de legislatia speciala din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului si protectiei muncii
1.4. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestã pregãtirea profesionalã, dacã aceasta este cerutã, potrivit unor prevederi legale speciale
1.5. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestã experienta profesionalã, dacã este cazul
2. Documentatia de sustinere a cererii de înregistrare în registrul comertului si de autorizare a funtþionãrii întreprinderii individuale
2.1. Carte de identitate sau pasaport al titularului întreprinderii individuale - fotocopie certificatã olograf de cãtre titular privind conformitatea cu originalul
2.2. Document care sã ateste drepturile de folosintã asupra sediului profesional, precum contract de închiriere, comodat, certificat de mostenitor, contract de vânzare-cumpãrare, declaratie de luare în spaþiu sau orice alt act juridic care conferã dreptul de folosintã etc. - copie legalizatã
2.3. Declaratie pe propria rãspundere care sã ateste îndeplinirea conditiilor legale de functþionare prevãzute de legislatia specialã din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului si protectþiei muncii
2.4. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestã pregãtirea profesionalã, dacã aceasta este cerutã, potrivit unor prevederi legale speciale
2.5. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestã experienta profesionalã, dacã este cazul
3. Documentatia de sustinere a cererii de înregistrare în registrul comerþului si autorizare a functionãrii întreprinderii familiale
3.1. Carte de identitate sau pasaport al fiecãrui membru -fotocopie certificatã olograf de cãtre titular privind conformitatea cu originalul
3.2. Document care sã ateste drepturile de folosintã asupra sediului profesional, precum contract de închiriere, comodat, certificat de mostenitor, contract de vânzare-cumpãrare, declaratie de luare în spaþiu sau orice alt act juridic care conferã dreptul de folosintã etc. - copie legalizatã
3.3. Declaratie pe propria rãspundere a reprezentantului, care sã ateste îndeplinirea conditiilor legale de functionare prevãzute de legislatia speciala din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului si protectiei muncii
3.4. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestã pregãtirea profesionalã, dacã aceasta este cerutã, potrivit unor prevederi legale speciale
3.5. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestã experienta profesionalã, dacã este cazul
3.6. Acordul de constituire si procura specialã, prevãzute la art. 29
4. Documente care atestã pregãtirea sau experienta profesionalã
Pregãtirea sau experientþa profesionalã se atestã, dupã caz, cu documente cum sunt: diploma, certificatul sau adeverinþa, prin care se dovedeste absolvirea unei institutii de învãtãmânt, certificatul de calificare profesionalã sau de absolvire a unei forme de pregãtire profesionalã, organizatã în conditiile legii, în vigoare la data eliberãrii acestuia, certificatul de competentã profesionalã, cartea de mestesugar, carnetul de muncã al solicitantului, declaratie de notorietate cu privire la abilitatea de a desfãsura activitatea pentru care se solicitã autorizarea, eliberata de primarul localitãtii respective în mod gratuit în cazul meseriilor traditionale artizanale, atestatul de recunoastere si/sau de echivalare pentru persoanele fizice care au dobândit calificarea în strãinãtate, atestatul de recunoastere a calificãrii dobândite în strãinãtate, în afara sistemului de învãtãmânt, orice alte dovezi care sã ateste experienta profesionalã.

Cu aceste documente va prezentati la ORC in raza teritoriala a caruia declarati sediul profesional

Multumesc mult pentru informatiile date.