avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zilele decretate libere!bun
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zilele decretate libere!bun

Buna seara,as dori o lamurire legata de zilele lucratoare decretate libere!Deci ca sa fiu mai explicita lucram la un restaurant...in prima zi de pasti picam pe tura iar patronul respectiv mi-a retinut din salar...motivand ca asa se procedeaza!As dori de asemeni sa va intreb cum ramane cu banii datorati pe concediu eu neavand concediu ....iar mi-au zis ca nu sunt obligati sa imi plateasca concediul.......eu stiu ca nu au dreptate dar nu stiu cum sa procedez.......Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: geomih , utilizator 09:38, 6 Mai 2010
1. Pentru orele lucrate in zilele libere si in zilele de sarbatori legale ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite se acorda un spor de 100% din salariul de baza.

2. Orice persoana incadrata cu c.i.m. are dreptul la Concediu de odihna. Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor. Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
freeelis a scris:

1. Pentru orele lucrate in zilele libere si in zilele de sarbatori legale ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite se acorda un spor de 100% din salariul de baza.

2. Orice persoana incadrata cu c.i.m. are dreptul la Concediu de odihna. Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor. Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.


si este de minim 21 de zile lucratoare pe an.
zilele libere decretate si respectate ( adica ati avut liber in ziua respectiva ) nu se scad din salariul din luna respectiva, ele sunt platite, ca si concediul de odihna.
Multumesc pentru raspunsurile competente.......oricum nu voi intelege niciodata de ce angajatorii nu respecta aceste lucruri daca legea e una pentru toti!
geomih a scris:

freeelis a scris:

1. Pentru orele lucrate in zilele libere si in zilele de sarbatori legale ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite se acorda un spor de 100% din salariul de baza.

2. Orice persoana incadrata cu c.i.m. are dreptul la Concediu de odihna. Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor. Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.


si este de minim 21 de zile lucratoare pe an.
zilele libere decretate si respectate ( adica ati avut liber in ziua respectiva ) nu se scad din salariul din luna respectiva, ele sunt platite, ca si concediul de odihna.


ultima afirmatie nu am inteles-o si nu cred ca e reala?!
nicole66 a scris:

Multumesc pentru raspunsurile competente.......oricum nu voi intelege niciodata de ce angajatorii nu respecta aceste lucruri daca legea e una pentru toti!

Daca angajatorul nu respecta prevederile din contractul individual de munca faceti o sesizare la ITM si se vor lua masurile legale impotriva angajatorului.

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna in perioada de preaviz pt restructurare ContSters88537 ContSters88537 Buna ziua, In perioada preavizului pt restrucurare, concediul de odihna se acorda cu acordul partilor sau este dreptul angajatului? Se scad cele 7 zile de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna ContSters146823 ContSters146823 Pentru o persoana incadrata cu timp partial de munca ( 4 ore/zi) durata concediului de odihna se reduce si ea la jumatate? (vezi toată discuția)
Bună ziua! - program de lucru inegal, dreptul la concediu Imam Imam Am și eu o nelămurire! Lucrez de Luni până vineri de la 8-19, sâmbăta de la 8-17, iar duminica 8-14. Următoarea săpt sunt liberă. La acest program ... (vezi toată discuția)