Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conflictele de drepturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conflictele de drepturi

Notiunea de conflict de drepturi

Conflictele de munca ce au ca obiect exercitarea unor drepturi sau indeplinirea unor obligatii decurgand din legi sau din alte acte normative, precum si din contractele colective sau individuale de munca sunt conflicte referitoare la drepturile salariatilor, fiind denumite conflicte de drepturi. (articolul 5 din Legea nr. 168/1999 si articolul 248, alineatul (3) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii)

Categorii de conflicte de drepturi

Legea nr. 168/1999 stabileste la articolele 67 si 68 care sunt conflictele de drepturi.

Sunt conflicte de drepturi urmatoarele:
a) conflictele in legatura cu incheierea, executarea, modificarea suspendarea si incetarea contractelor individuale de munca;

b) conflictele in legatura cu executarea contractelor colective de munca. (articolul 67 din Legea nr. 168/1999)

Sunt de asemenea, considerate conflicte de drepturi urmatoarele:
a) conflictele in legatura cu plata unor despagubiri pentru acoperirea prejudiciilor cauzate de parti prin neindeplinirea sau indeplinirea necorespunzatoare a obligatiilor stabilite prin contractul individual de munca;

b) conflictele in legatura cu constatarea nulitatii contractelor individuale sau colective de munca ori a unor clauze ale acestora;

c) conflictele in legatura cu constatarea incetarii aplicarii contractelor colective de munca. (articolul 68 din Legea nr. 168/1999)

Nu sunt considerate conflicte de drepturi, in sensul prezentei
legi, conflictele dintre unitatile si persoanele care presteaza diferite activitati acestora, in temeiul altor contracte decit contractul individual de munca. (articolul 69 din Legea nr. 168/1999)
Se incadreaza in aceasta situatie conventiile civile de prestari servicii, contractele de mandat, de administrare, etc.
Conflictele de drepturi pot privi atit contractul individual cit si contractul colectiv de munca.
Ca rezultat, conflictele de drepturi pot fi: conflicte individuale si conflicte colective de munca.
michy de ce nu l-ai scris tot ca sa-ti ei de-o grija#-o
~ Conținut șters la cerere ~
cui ii arati limba alex ?
cre'ca lui mike!:))
~ Conținut șters la cerere ~