Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de donatie

Cum se poate face un act de donatie in care se stipuleaza clauza de intretinete si habitatie?
in scris...:thumbup:
nu merge una cu alta. Realizati un contract de intretinere, prin care are loc o instrainare a imobilului cu drept de uzufruct viager si o obligatie de intretinere.
Mai exact, sunt proprietarul unui imobil. Actul de proprietate are cele doua sarcini. Doresc instrainarea acestuia printro donatie.
Cum se poate face aceasta donatie si in ce conditii.
Act notarial cu drept de habitatie viagera
Mergeti la notar.
Oricum nu prea se intelege cine are obligatia de intretinere si fata de cine, cine are abitatia, dar, de principiu, se poate dona si nuda proprietate, cu respectarea dezmembramintelor si a clauzei de intretinere. Acestea nu se sting prin instrainarea nudei proprietati, vor trebui indeplinite ca si obligatii pana la decesul intretinutului/uzufructuarului.