Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar Penal - Parte vatamata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar Penal - Parte vatamata

In cazul in care politia ancheteaza o fapta si reiese ca e vb de o talharie (acest lucru reiese in urma declaratiilor), dosarul este inaintat la parchet (pentru ca este caz penal) - partea vatamata ce actiuni trebuie sa intreprinda? Nu e normal sa fie anutata de parchet in legatura cu dosarul ? Avocatul se autosesizeaza din oficiu ?

In cazul de fata partea vatamata nu a fost contactata. Ce masuri trebuiesc luate?(dosar din iunie 2006) Va multumesc.
mrbilly, utilizator

In cazul in care politia ancheteaza o fapta si reiese ca e vb de o talharie (acest lucru reiese in urma declaratiilor), dosarul este inaintat la parchet (pentru ca este caz penal) - partea vatamata ce actiuni trebuie sa intreprinda? Nu e normal sa fie anutata de parchet in legatura cu dosarul ? Avocatul se autosesizeaza din oficiu ?

In cazul de fata partea vatamata nu a fost contactata. Ce masuri trebuiesc luate?(dosar din iunie 2006) Va multumesc.

partea vatamata ar tb sa mearga la parchet, avand nr dosarului de la politie si sa solicite informatii din dosar. in mod normal, in cursul cercetarilor, partea vatamata sa citeaza pt audieri, declaratii. mergeti la parchet.

In cazul in care politia ancheteaza o fapta si reiese ca e vb de o talharie (acest lucru reiese in urma declaratiilor), dosarul este inaintat la parchet (pentru ca este caz penal) - partea vatamata ce actiuni trebuie sa intreprinda? Nu e normal sa fie anutat de parchet in legatura cu dosarul ? Avocatul se autosesizeaza din oficiu ?

In cazul de fata partea vatamata nu a fost contactata. Ce masuri trebuiesc luate? Va multumesc.

dar partea vatamate a fost la politie pt. declaratia de parte vatamata ?
daca da, atunci trebuie sa astepti.politia a trimis dosarul la parchet ori pt. incadrarea corespunzatoare a faptei, ori pt. indicatiile pe care trebuie sa i le dea procurorul de caz, ori...pt. diverse chestii.
partea vatamata s-a constituit si parte civila cu suma rezultat al vatamarii suferite?
parchetul te va anunta doar daca faptuitorului i s-a dat neinceperea urmaririi penale sau scoaterea de sub urmarire.
daca procurorul intocmeste rechizitoriu, vei primi citatie de la instanta.
avocatul nu se autosesizeaza!!!
avocatul doar reprezinta partile!!!
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii

dar partea vatamate a fost la politie pt. declaratia de parte vatamata ?
daca da, atunci trebuie sa astepti.politia a trimis dosarul la parchet ori pt. incadrarea corespunzatoare a faptei, ori pt. indicatiile pe care trebuie sa i le dea procurorul de caz, ori...pt. diverse chestii.
partea vatamata s-a constituit si parte civila cu suma rezultat al vatamarii suferite?
parchetul te va anunta doar daca faptuitorului i s-a dat neinceperea urmaririi penale sau scoaterea de sub urmarire.
daca procurorul intocmeste rechizitoriu, vei primi citatie de la instanta.
avocatul nu se autosesizeaza!!!
avocatul doar reprezinta partile!!!

*normal ca partea vatamata a fost la pol pt declaratii.... si a fost instiintata ca dosarul e la parchet si i s-a dat si numarul dosarului. Politia a spus ca treaba lor se termina aici si ca trebuie sa se astepte ... timp in care talharii "sunt cercetati" in stare de libertate.
*partea vatamata a fost si la medicina legala, pt a completa dosarul care normal ar trebui sa fie la parchet.
*da,partea vatamata s-a constituit si parte civila cu suma rezultat al vatamarii suferite.(adik recuperarea prejudiciului?)
*ce inseamna "intocmeste rechizitoriu"? unii termeni nu ii stapanesc, nu sunt jurist sau avocat.
*e posibil ca faptuitorul sa fi parasit tara de la intocmirea dosarului si pana in prezent?

*ce inseamna "intocmeste rechizitoriu"? unii termeni nu ii stapanesc, nu sunt jurist sau avocat.
*e posibil ca faptuitorul sa fi parasit tara de la intocmirea dosarului si pana in prezent?

rechizitoiu=actul de trimitere in judecata. vei primi citatie de la instanta.
orice este posibil...dar asta nu inseamana ca scapa de raspundere. dosarul se poate judeca si in lipsa.
Preventiv.... dati o declaratie prin care va constituiti ca parte civila.
Asa poate va iau mai in serios:)