Forum Discuţii juridice Achiziţii publice oferta neconforma
Discuție deschisă în Achiziţii publice

oferta neconforma

Buna ziua.
Va supun atentiei urmatoarea speta :
achizitie de furnizare produse, valoare estimata 60.000lei
procedura aplicata de autoritatea contractanta : cerere de oferta offline cu faza finala licitatia electronica
Intrebare : poate fe condiderata neconforma in urma evaluarii o oferta care corespunde specificatiilor tehnice , are valoarea mai mare decat cea estimata , de ex 60.500 lei atata timp cat urmeaza a fi derulata o licitatie electronica?
Multumesc anticipat
In cazul prezentat de d-voastra nu poate fi considerata ca fiind oferta neconforma.
Multumesc,
Asa credeam si eu insa CNSC nu a admis contestatia depusa de un operator economic pe acest motiv
Motivatia? care ar fi?
Neconforma in niciun caz, vezi art.36 alin2 din HG 925. Probabil ca s-au legat de art 36 alin1 lit e sau e1. Dar nici eu nu inteleg cum, cat timp oferta financiara finala este cea stabilita in urma licitatiei electronice si nu se cunoaste. In plus, daca valoarea este "peste", nu se poate intra la licitatia electronica, iarasi o chestie care mi se pare in neregula.
vlad nicolae, moderator
art. 36 alin e) din OUG 34/2006