Forum Discuţii juridice Achiziţii publice disponibilizare fonduri
Discuție deschisă în Achiziţii publice

disponibilizare fonduri

Buna ziua!

La o licitatie deschisa, finalizata cu licitatie electronica, se prezinta un ofertant cu pretul mai mare cu pana in 10% fata de estimat.
Avand in vedere ca urmeaza o licitatie electronica, se poate intocmi nota pentru disponibilizarea fondurilor abia dupa finalizarea licitatiei electronice, in cazul in care pretul ramane mai mare cu pana in 10% fata de estimat?

Multumesc anticipat.
creatza_70, utilizator
Art. 165 alin (2) din OUG 34/2006: "Autoritatea contractanta are obligatia de a invita toti ofertantii care au depus oferte ADMISIBILE..." . Art. 37 alin (1) din HG 925/2006: "Ofertele care nu se încadrează în niciuna dintre situaţiile prevăzute la art. 36 sunt singurele oferte care pot fi considerate ADMISIBILE. Art. 36 lit e) din HG 952/2006: oferta este considerata inacceptabila daca pretul, fara TVA, depaseste valoarea estimata comunicata in anuntul de participare si nu exista posibilitatea disponibilizarii de fonduri suplimentare. In consecinta, ca sa vedem daca este oferta este admisibila, este OBLIGATORIU ca "nota pentru disponibilizarea fondurilor" sa fie intocmita in cadrul evaluarii initiale, deci inainte de licitatia electronica.