avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de schimb, contract de vanzare-cumparare sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de schimb, contract de vanzare-cumparare sau altceva?

Vreau sa fac un schimb a autoturismului cu 3 vouchere.
Intrebarea mea este, pentru a platii cat mai putin, ce este mai bine sa intocmest:Contract de schimb, contract de vanzare-cumparare sau altceva?
Mi s-a spus ca este foarte bine daca fac un contract de vanzare-cumparare cu pretul de 0 lei?
Va multumesc.
Darie Tudor
Cel mai recent răspuns: Darie Tudor , utilizator 20:23, 13 Mai 2010
Darie Tudor a scris:
Mi s-a spus ca este foarte bine daca fac un contract de vanzare-cumparare cu pretul de 0 lei?

Cred ca vi s-a spus gresit. Vanzare fara pret real si serios nu exista, ar fi o donatie.
Nici eu nu am crezut pana cand nu am vazut contractul intocmit de un notar. La pret era... blanc.
Dupa crearea contului pe 25.04.a.c., activarea lui pe 04.05. si postarea a 111 mesaje, poate totusi primesc un raspuns.
Asa, macar sa am si eu cui sa spun: Multumesc!
Intrebarea este pertinenta domeniului in care nu ma pricep, nu doar sa acumulez puncte.
Ultima modificare: Joi, 13 Mai 2010
Darie Tudor, utilizator
Fiind vorba de o masina, nu e cazul de contract la notar. Apelati la un birou de acte auto.
Faceti contract de vanzare-cumparare pt masina, si cealalta persoana va da voucher-ele, in contravaloarea sumei de pe contract ( 3.800x3)

Atentie la primirea acestora, trebuie ca fiecare sa fie insotite de copie simpla dupa buletinul proprietarului, copii legalizate dupa cartea de identitate, talon, certificatul de distrugere, in original certif. de radiere.

Succes!
Darie Tudor a scris:
Nici eu nu am crezut pana cand nu am vazut contractul intocmit de un notar. La pret era... blanc.

Se prea poate, doar ca natura juridica a unui act nu tine de denumirea data lui ci de continut. Acela e un contract de donatie.

Dupa crearea contului pe 25.04.a.c., activarea lui pe 04.05. si postarea a 111 mesaje, poate totusi primesc un raspuns.
Asa, macar sa am si eu cui sa spun: Multumesc!
Intrebarea este pertinenta domeniului in care nu ma pricep, nu doar sa acumulez puncte.

Nu inteleg la ce va referiti, de vreme ce celelalte mesaje ale dvs nu au legatura cu discutia de fata. In plus, asa cum prevede si regulamentul de postare, nu e obligatoriu sa primiti raspuns, pentru ca toate lumea care activeaza pe forum o face benevol.
In ceea ce priveste status-ul dvs, mentionez ca da, forumul este moderat, chiar daca nu inteleg de ce vi se pare ceva ciudat in asta.
adutescu a scris:

Fiind vorba de o masina, nu e cazul de contract la notar. Apelati la un birou de acte auto.
Faceti contract de vanzare-cumparare pt masina, si cealalta persoana va da voucher-ele, in contravaloarea sumei de pe contract ( 3.800x3)


Va multumesc pentru raspuns
Ref: vouchere, totul este ok
Ceea ce as vrea eu sa fraudez este fiscul. De fapt nu e vorba chiar de o... frauda. In realitate este un schimb masina/voucher. Daca trec in contractul de v/c valoarea
auto 114.000 lei ( 3.800x3) eu nu trebuie sa platesc impozit dupa suma primite, in realitate vouchere?

Alte discuții în legătură

Vouchere rabla melcisor melcisor Buna ziua! As vrea sa cumpar un auto nou cu credit auto. pentru avans pe langa o suma mica as vrea sa cumpar 3 vouchere rabla. As dori sa stiu: Conteaza ... (vezi toată discuția)
Programul rabla 2013 - proprietar diferit de persoana din talonul masinii angel_3ro angel_3ro Buna ziua tuturor! Ma ajutati cu un sfat? O sa cumpar o masina prin rabla 2013, stiu ca inca nu s-a stabilit nimic dar vroiam sa va intreb daca stiti din ... (vezi toată discuția)
Parintii mei vor sa lase apartamentul la nepoti teo689 teo689 Parintii mei au doi copii, eu si fratele meu. Eu am un copil, el un copil. Din cauza ca fratele meu nu mai vorbeste de mult cu parintii si nici cu mine, ... (vezi toată discuția)