Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... e oare posibil???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

e oare posibil???

poate vecinul sa construiasca pe hotar o constructie fara acordul meu, in prealabil? eu am domiciliul acolo, dar locuiesc la alta dresa, in aceeasi localitate. Se considera acord tacit? chiar daca eu, de fapt, nu sunt de acord??! Va rog sa ma lamuriti! Multumesc fain!
daca va solicitat in scris acordul si dvs nu i-ati raspuns se poate considera acord tacit.. dar de obicei se cere in mod expres acordul ptr a construi pe hotar.. dvs puteti cere desfiintarea respectivei constructii si daca nu o face el o desfiintati dvs prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, pusa in executare silita
Nu-i rau ca incercati sa va informati online, dar nu ar fi mai simplu sa va intalniti cu vecinu' si sa ajungeti la o intelegere, lasand fiecare cate ceva si, ajungand la un compromis, sa fie ambii proprietari multumiti?? :O
apoi, daca lucrurile nu sunt in regula, e bine sa contactati un avocat din zona unde aveti proprietatea pentru a face demersurile necesare in vederea stabilirii nelegalitatii ridicarii constructiei si, eventual a sistarii lucrarilor, pana la lamurirea intregii situatii.:fight:
aveti dreptate. am incercat sa vorbesc cu acest vecin, dar e foarte virulent. el ma ameninta sa ii dau inca 3 m latime ca asa vrea el. :O . Nici gard nu pot face, ca si-a depozitat materiale de constructii si niste gunoaie pe terenul meu. Este mereu pus pe cearta si scandal.