Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu vecinul din cauza unui gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu vecinul din cauza unui gard

Buna seara , am o mare dilema : in urma cu 6 ani am cumparat o casa . Vecinul meu din stanga are construita o bucatarie + hol cu unul dintre pereti( cei in latime , in jur de 6 m ) in curtea mea .Zidul tine loc de gard departitor apoi , de unde se termina zidul incepe gardul de hotar dintre curtile noastre..Inca de la inceput am.avut divergente mari cu el deoarece ma obliga sa imi pun in curtea mea , langa zidul lui un gard de plasa pentru a-si proteja zidul. Eu nu am fost de acord , la mine in curte eu sunt sefă! Cine l-a pus sa dărame gardul si in locul lui sa construiasca un zid ?
Intrebarea mea este : daca vecinul are act legalizat prin notar ( asa sustine el ) cu fostul chirias care a stat inainte ( locuinta a fost a Primariei ) este valabil sau este nul ?
Va intreb deoarece , de 6 ani mă
streseaza , a chemat politia de nu stiu cate ori , toti au vazut ca nu are dreptate, dar continua sa fie prost ! Asa. ca m-am hotarat azi ( pentru ca am tras iar o cearta cu el ) sa- l fac sa planga un pic , nu ca as avea ceva cu zidul lui , nu ma deranjeaza , ci doar din orgoliu , sa- i daram zidul.
Este valabil actual lui notarial sau nu ? Avand in vedere ca a avut aprobare de la un chirias al Primariei si nu de la un proprietar ?
Va multumesc !!
Alina 30, utilizator
Daca cel dinaintea dvs era chirias al primariei, dumneavoastra ati cumparat ce? De la cine ? Nu este foarte clar. Este o curte comuna? Dati detalii. A te certa fara sa cunosti datele totale asle problemei va creeaza dvs probleme.
Am cumparat de la Primarie casa in care locuiesc de 6 ani. Curtea nu este comuna , fiecare vecin are curtea lui. Doar ca vecinul a darmat gardul de hotar dintre curti si , pe jumatate din lungimea lui a facut constructie ( unul dintre ziduri) iar cealalta jumatate de gard este normala , adica gard.

-NU MAI CITATI INUTIL, APASA PE "RASPUNDE"!
gi-jane2, moderator
Este pe lege speciala, pe legea 112 ?
Ca sa construiasca pe un teren al primariei , trebuia sa obtina printr-un contract de conscesiune si apoi printr-o autorizatie de construire dreptul de a construi.
Daca are autorizatie de construire trebuie sa verificati cum a obtinut acea autorizatie.
Verificati daca vecinul are inscrisa casa in cartea funciara, Verificati prin solicitarea unui extras de carte funciara ce anume are vecinul dvs inscris. Corelati cu suprafata dvs.
Dumneavoastra , daca este cumparata pe legea 112, aveti terenul de sub casa in proprietate. Curtea este in folosinta.
Proprietatea vecinului este cumparat tot de la primarie ?
Vecinul dvs a cumparat tot de la primarie ?